Vezi ultimele noutăţi din sport!

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 martie 2010 00:00

HANDBAL
Rapid a îngropat Rulmentul

Rapid CFR Bucureşti a învins ieri cu 35-28 pe Rulmentul Braşov în etapa a 20-a a Ligii Naţionale. Cele două echipe au făcut astfel rocadă în clasament, echipa Marianei Tîrcă fiind acum pe loc retrogradabil. Rapidistele, care la sfîrşitul returului aveau doar 2 puncte, au avut o serie excelentă după ce în Giuleşti au venit Gogîrlă şi Gîscă-Alexandrescu, chiar de la Braşov! Şi ieri cele două au fost principalele marcatoare, cu 8, respectiv 7 goluri. Rulmentul are şanse mici să se salveze de la retrogradare, la doar un sezon după ce a terminat pe locul 2!

POLO
Dinamo, oprită de Steaua

În primul turneu final din Superliga Naţională, care are loc în Bazinul olimpic de la Izvorani, Steaua a învins ieri Dinamo cu 9-8, punîndu-le piedică rivalilor în lupta pentru titlu cu CSM Oradea. Bihorenii au cîştigat, în schimb, ambele partide, 7-1 cu Steaua şi 14-3 cu Rapid, distanţîndu-se la 6 puncte în clasament, 58 faţă de 52. Steaua e pe locul 3, cu 42 de puncte, iar Rapid pe 4, cu 28p.

TENIS
Finală pentru Tecău

Horia Tecău (foto) şi sîrbul Ilija Bozoljaci s-au calificat în finala challenger-ului de la Marrakech, după ce au trecut de perechea cehă Leos Friedl/David Skochn cu scorul de 6-3, 5-7, 13-11. În ultimul act al turneului din Maroc, dublul româno-sîrb va întîlni perechea James Cerretani/Adil Shamasdin (SUA/Canada). Românul a cîştigat în acest an primul său titlu la dublu, în turneul de la Auckland.

BIATLON
Tofalvi pe 16 la urmărire

Eva Tofalvi a încheiat ieri cursa de urmărire de la Oslo pe locul 16. După poziţia 15 de la sprint, biatlonista din Miercurea Ciuc a coborît o treapta în clasament, după ce la cele două trageri din poziţia picioare a ratat cîte o ţintă. Tofalvi a trecut linia de sosire după 34:32,2 minute, cu o întîrziere de 2:19.5 faţă de cîştigătoarea cursei, Simone Hauswald.  Podiumul a fost completat de Darya Dombracheva, din Belarus şi de suedeza Anna Carin Olofsson.