SPORTURI  »  ALTELE  »  CE DE LUPTE

Ştefan Gheorghiţă, bronz la CE de lupte

stefan
stefan

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 aprilie 2010 00:00

Sportivul Ştefan Gheorghiţă a cîştigat medalia de bronz la lupte libere, categoria 84 de kilograme, la Campionatele Europene de la Baku. 

Ştefan Gheorghiţă a debutat cu victorie în optimi, în faţa israelianului Sergei Koleşnicov, după care în sferturi l-a învins pe turcul Serdar Boke. În semifinale, Gheorghiţă a cedat în faţa azerului Sharif Sharifov, intrînd în recalificări. Luptătorul român l-a învins pe macedoneanul Dejan Bogdanov, în lupta pentru medalia de bronz.

La categoria 55 de kilograme, Andrei Dukov a avut un parcurs asemănător, dar fără a urca pe podium. Luptătorul român a fost la un pas de medalia de bronz, dar a cedat în recalificări în faţa germanului Marcel Ewald, ocupînd locul cinci. 

La categoria 66 de kilograme, tot la lupte libere, Yan Ceaban a fost eliminat în optimi de ucrainianul Andriy Stadnik. 

Ceilalţi sportivi din delegaţia României care vor mai intra în competiţie sunt: 
Lupte libere - Mugur George (cat. 60 kg), Marius Atofanei (74 kg). 
Lupte libere feminin: Cristina Croitoru (48 kg), Estera Dobre (51 kg), Ana Maria Pavăl (55 kg), Andreea Simon (59 kg) , Roxana Iancolovici (72 kg) 
Lupte greco-romane: Virgil Munteanu şi Claudiu Gavrilă (55 kg), Eusebiu Diaconu (60 kg), Ion Panait (66 kg), Ione Puşcaşu (74 kg), Alin Alexuc (96 kg).

sursa: mediafax

foto: stefangheorghita.ro

Citește și:
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Nationala
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Deputatul român era la „șpriț
Nationala
Deputatul român era la „șpriț" » Reperat printre suporterii români, pe terasele din Istanbul
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
Nationala
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează