FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - SIBIR NOVOSIBIRSK 1-3

Rapid a pierdut primul meci cu Şumudică antrenor

Articol de GSP - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00

Giuleştenii au fost surclasaţi ieri de ocupanta locului 15 în Rusia, scor 1-3. Marcos Antonio a gresit la primul gol Nicolae Grigore: "Am venit la Rapid să dau tot ce-am mai bun pentru a cîştiga un trofeu" (video)

Toate cele 4 achiziţii rapidiste aflate în Slovenia au fost aruncate în luptă din primul minut al testului de ieri, cu ruşii de la Novosibirsk. Pentru Nicolae Grigore a fost primul meci de la revenirea în alb-vişiniu, el şi Lazăr formînd perechea de închizători a Rapidului.

Cum s-au mişcat achiziţiile

N. Grigore - S-a văzut că ex-braşoveanul vine după numai un antrenament cu noii coechipieri:  s-a "remarcat" cu cîteva pase scurte în lateral, a avut o prestaţie ştearsă şi a fost schimbat la pauză.

Marcos Antonio - A dat uitării evoluţia sigură din testul cu FC Koper (1-1) şi a părut sîcîit de faptul că e în urmă cu pregătirea fizică. Pe acest fond a fost driblat uşor la primul gol al ruşilor.

Ezequias - Brazilianul a fost prins descoperit pe flancul stîng al defensivei la golul trei şi nu a reuşit nimic nici pe faza de atac.

Rui Duarte - Singurul care a avut o evoluţie mulţumitoare. Ca şi în precedentul joc-test, fundaşul dreapta a fost foarte activ. A urcat mult în atac, a centrat, a intrat în combinaţii, Şumudică îndemnîndu-şi tot timpul mijlocaşii să-i paseze în lateral.

Spadacio pentru onoare
Rapid n-a mişcat în front în prima repriză, pierzînd clar duelul posesiei. Firavele ocazii ale românilor au fost ruinate din nou de Răduţă. Elevii lui Şumi s-au aruncat peste adversar după pauză şi au mai încasat două goluri, din lovitură liberă şi în urma unui contraatac-şcoală. Spadacio a punctat pentru onoare cînd scorul era deja 0-3 (85).

Şumudică a mizat aseară tot pe sistemul cu un singur vîrf, 4-2-3-1, lipsa altor soluţii în ofensivă restricţionîndu-i opţiunile. A încercat un experiment în repriza a doua, cu Spadacio şi Cesinha vîrfuri, iar Herea în spatele lor, însă n-a dat rezultate. S-a simţit crunt lipsa unui atacant veritabil.

Amical

Rapid - Sibir Novosibirsk (Rusia, I) 1-3
A marcat pentru giuleşteni: Spadacio (85)
Rapid: Bornescu (Straton, 46) - Rui Duarte, Marcos Antonio, Mardare, Ezequias - C. Lazăr, N. Grigore (Herea, 46) - Spadacio, Grigorie (Tene, 46), Cesinha - Răduţă (Al. Coman, 69). Antrenor: Marius Şumudică

"Sînt supărat din cauza rezultatului, n-ai voie să pierzi nici măcar un meci de pregătire! E vorba de multă oboseală, dar nu trebuie să căutăm scuze"
Marius Şumudică, antrenor Rapid

Amical

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring