INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  NAŢIONALĂ

Mircea Sandu: "Nu avem valoarea anilor '70 sau '90, jucătorii trebuie să muncească"

Mircea Sandu
Mircea Sandu

Articol de GSP - Publicat marti, 17 august 2010 00:00

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat că începutul campaniei de calificare pentru Euro-2012 nu va fi uşor pentru naţionala antrenată de Răzvan Lucescu, deoarece echipa Albaniei, prima adversară din preliminarii, îşi păstrează "un schelet" de jucători de acum doi ani.

"Nu va fi foarte uşor începutul de campanie pentru că Albania îşi păstrează un schelet de nouă jucători de acum doi ani de zile. S-au disciplinat în faza de apărare. Va trebui ca Răzvan să găsească o soluţie şi pentru fundaş stînga, Raţ e accidentat, şi pentru postul de fundaş dreapta, Dănănae revine după o accidentare.

Are probleme şi undeva la mijlocul terenului prin suspendarea lui Chivu, nu ştiu ce se întîmplă cu Rădoi, unde va juca, la nivelul portarilor sînt şi acolo probleme, nu ştiu ce se întîmplă cu Lobonţ. Trebuie să avem încredere şi să pornim în această campanie cu dorinţa de calificare", a spus Mircea Sandu.

Sandu speră să înceapă campania de calificare cu o victorie împotriva Albaniei, în ciuda faptului că România are patru înfrîngeri în ultimele cinci meciuri. "Cu Turcia n-a fost un meci rău al echipei noastre. Am controlat jocul, am avut ocazii de a marca, mai ales acea oportunitate a lui Florescu. Prezintă anumite momente de încredere. Sigur, am avut şi momente mai mai puţin bune, dar fac parte din joc. Chiar dacă avem patru înfrîngeri din cinci meciuri în acest an eu sper ca în campanie să începem cu dreptul", a mai spus el.

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat că începutul campaniei de calificare pentru Euro-2012 nu va fi uşor pentru naţionala antrenată de Răzvan Lucescu, deoarece echipa Albaniei, prima adversară din preliminarii, îşi păstrează "un schelet" de jucători de acum doi ani.

"Nu va fi foarte uşor începutul de campanie pentru că Albania îşi păstrează un schelet de nouă jucători de acum doi ani de zile. S-au disciplinat în faza de apărare. Va trebui ca Răzvan să găsească o soluţie şi pentru fundaş stînga, Raţ e accidentat, şi pentru postul de fundaş dreapta, Dănănae revine după o accidentare.

Are probleme şi undeva la mijlocul terenului prin suspendarea lui Chivu, nu ştiu ce se întîmplă cu Rădoi, unde va juca, la nivelul portarilor sînt şi acolo probleme, nu ştiu ce se întîmplă cu Lobonţ. Trebuie să avem încredere şi să pornim în această campanie cu dorinţa de calificare", a spus Mircea Sandu.

Sandu speră să înceapă campania de calificare cu o victorie împotriva Albaniei, în ciuda faptului că România are patru înfrîngeri în ultimele cinci meciuri. "Cu Turcia n-a fost un meci rău al echipei noastre. Am controlat jocul, am avut ocazii de a marca, mai ales acea oportunitate a lui Florescu. Prezintă anumite momente de încredere. Sigur, am avut şi momente mai mai puţin bune, dar fac parte din joc. Chiar dacă avem patru înfrîngeri din cinci meciuri în acest an eu sper ca în campanie să începem cu dreptul", a mai spus el.

Preşedintele FRF crede că jucătorii români de acum nu au valoarea celor din generaţiile anilor '90 şi '70. "Am încredere în Răzvan Lucescu şi în staful lui. Este important ca tot ceea ce transmite jucătorilor, ei să înţeleagă. Deci, e nevoie de dăruire. Nu avem valoarea anilor  '90, a anilor '70, avem jucători care însă trebuie să muncească pentru că o calificare le va creşte valoarea", a explicat Sandu, conform Mediafax.

Citește și:
Moment halucinant la conferința lui Gigi Becali! A pălmuit un jurnalist: „Șterge facebookul!”
Superliga
Moment halucinant la conferința lui Gigi Becali! A pălmuit un jurnalist: „Șterge facebookul!”
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Gigi Becali, noutăți de la FCSB: „Ei doi pleacă” » Ce i-a cerut Florin Tănase la negocieri: „Nu merge așa, bă!” + a jignit un fotbalist: „Ciurucuri”
Superliga
Gigi Becali, noutăți de la FCSB: „Ei doi pleacă” » Ce i-a cerut Florin Tănase la negocieri: „Nu merge așa, bă!” + a jignit un fotbalist: „Ciurucuri”
Jurgen Klopp despică toate controversele de la CM 2026: „Prea multe meciuri! Nu ai nevoie de două minute să bei apă”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Jurgen Klopp despică toate controversele de la CM 2026: „Prea multe meciuri! Nu ai nevoie de două minute să bei apă”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
lucian_melb_au
lucian_melb_au  •  04 Septembrie 2010, 16:28

Asa e... Nationala e plina de anonimi. Nu stiu cum se face dar de prin 90 pana prin 2000 tot apareau talente. Incepand cu Hagi, Ilie Dumitrescu, Adrian Ilie etc...terminand cu Mutu. Sa nu spuneti ca ..GATA! a secat fantana de valori. Eu cred ca e vorba de lene si de a 'lucra' mai mult in ziarele de scandal decat pe teren. DISCIPLINA! Asta trebuie! Talent este in Romania

Vezi toate comentariile (1)
Comentează