ALTELE  »  TINERET  »  RUSIA - ROMÂNIA, AZI, 18:00, SPORTRO ŞI LIVETEXT

Ultimul asalt înainte de play-offul CE 2011 » Probleme în apărare la tineret

Articol de GSP - Publicat marti, 07 septembrie 2010 00:00

Emil Săndoi este forţat să recurgă la improvizaţii în defensivă pentru a apăra prima poziţie în grupă.

Reprezentativa de tineret a României joacă azi, la Sankt Petersburg, ultima partidă înaintea barajului pentru Euro 2011, programat pe 9 şi 13 octombrie. Rezultatul este important nu doar în lupta pentru primul loc, ci şi pentru tragerea la sorţi a barajului, de vineri, la care am putea fi capi de serie.

Emil Săndoi se confruntă însă cu probleme în realizarea obiectivului. Selecţionerul U21 nu se poate baza în linia defensivă pe Bărboianu, suspendat pentru două "galbene", şi pe Rîpă, lovit la mînă în timpul unui antrenament.

Bicfalvi şi Liviu Ganea menajaţi
Soluţiile sînt puţine, mai ales că titularul postului de fundaş stînga, Paul Pîrvulescu, a ratat convocarea din cauza unei accidentări. Astfel, pe dreapta va apărea rezerva Măţel, iar pe stînga Chiricheş, reprofilat din fundaş central. Pentru că "tricolorii" sînt deja calificaţi la baraj, Săndoi a ales să-şi şi menajeze cîţiva dintre jucători şi să le acorde o şansă şi celor care au evoluat mai puţin. Bicfalvi şi Liviu Ganea, fotbalişti care au evoluat şi în cupele europene, le vor lăsa locurile în primul "11" lui Andrei Ionescu şi Ioniţă.

Echipa probabilă: S. Lung jr. - Măţel, Găman, Papp, Chiricheş - Gardoş, A. Ionescu - Hora, Rusescu, M. Costea - Al. Ioniţă.

"Am probleme mari în alcătuirea liniei defensive, dar chiar şi aşa obiectivul meu rămîne neschimbat: un rezultat pozitiv în Rusia"
Emil Săndoi, selecţioner România U21

CLASAMENTUL GRUPEI
1. ROMÂNIA    9    8    0    1    23-6    24p
2. Rusia    9    7    0    2    22-6    21p
3. Moldova    9    4    1    4    8-12    13p
4. Letonia    9    4    0    5    15-14    12p
5. Feroe    10    3    2    5    8-16    11p
6. Andorra    10    0    1    9    3-25    1p
Ultimele meciuri (azi): RUSIA - ROMÂNIA, Letonia - Moldova.

Citește și:
„E prima dată în istoria Ligii 1” » După 5 etape fără succes, Valeriu Iftime anunță: „Da, mi-e frică!”
Superliga
„E prima dată în istoria Ligii 1” » După 5 etape fără succes, Valeriu Iftime anunță: „Da, mi-e frică!”
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Altele
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Scandal uriaș pe gazon, imediat după Craiova - Botoșani » A văzut „roșu” și s-a certat cu Leo Grozavu
Superliga
Scandal uriaș pe gazon, imediat după Craiova - Botoșani » A văzut „roșu” și s-a certat cu Leo Grozavu
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
Handbal
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Profit.ro
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (7)
sergone.sordo
sergone.sordo  •  07 Septembrie 2010, 11:45

Ei vor fi viitorul echipei naționale a României peste vreo 2-3 ani,sunt convins că vom avea parte de o generație frumoasă care ne va umple inimile de bucurie cu calificări pe bandă rulantă.Sper să păstrăm această generație.Sunt convins că vom avea un meci greu dar vom obține un rezultat pozitiv. HAI România!

radufansteaua
radufansteaua  •  07 Septembrie 2010, 11:23

hai baietii avem incredere in voi!!!

pedrogar
pedrogar  •  07 Septembrie 2010, 11:09

Hai Romania! Voi sunteti viitorul.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează