SPORTURI  »  CICLISM  »  TITLU MONDIAL

Thor Hushovd, campion mondial în cursa pe şosea

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 octombrie 2010 00:00

Rutierul Thor Hushovd a cucerit primul titlu mondial din carieră, după ce s-a impus la sprint, în cursa pe şosea de la Geelong (Australia).

 

Norvegianul i-a devansat pe Matti Breschel (Danemarca) şi pe australianul Allan Davis, următorii doi clasaţi pe podiumul mondial. Thor Hushovd a cîştigat într-o manieră impresionantă, datorită sprint-ului de pe ultimii 100 de metri, cînd a reuşit să-şi întreacă toţi adversarii.

Deţinătorul titlului, Cadel Evans, s-a clasat pe locul 17, după ce, pe ultimii kilometri nu a mai putut să menţină ritmul şi a fost înghiţit de pluton.

Evenimentul care s-a desfăşurat pe parcursul a 262.7 km a avut un final incantator, cu Hushovd, care a sprintat decisiv pentru victoria finală.

"Mi-e greu să realizez că am cîştigat titlul mondial. Este un vis, este ireal. La un moment dat am crezut că  cursa este încheiată pentru mine. Acum trebuie să mă bucur de aceste clipe, să ma uit la tricou deoarece e posibil să nu mai am această şansă încă o dată", a declarat rutierul norvegian.


Matti Breschel (Danemarca. locul doi): "Este cea de-a doua medalie, după bronz-ul din 2008. Sper ca la anul să o schimb în aur, la Copenhaga. M-am străduit foarte mult la acest sprint, însă Thor Hushovd a fost foarte puternic."


Allan Davis (Australia, locul trei): "Am trăit un moment special, sper că o să se repete. Nu aş fi urcat pe podium dacă coechipierii mei nu m-ar fi ajutat. Am avut această competiţie în minte pe durata întregului sezon."

Clasament final:

1. Thor Hushovd (Norvegia) 6h.21:49
2. Matti Breschel (Danemarca)
3. Allan Davis (Australia)
4. Filippo Pozzato (Italia)
5. Greg Van Avermaet (Belgia)
6. Oscar Freire (Spania)
7. Alexandr Kolobnev (Rusia)
8. Assan Bazayev (Kazakhstan)
9. Yukiya Arashiro (Japonia)
10. Romain Feillu (Franţa)
11. Grega Bole (Slovenia)
12. Dmitriy Fofonov (Kazakhstan)
13. Koos Moerenhout (Olanda)
14. Fabian Wegmann (Germania)
15. Andre Martins Cardoso (Portugalia)
16. Frank Schleck (Luxemburg)
17. Cadel Evans (Australia)
18. Philippe Gilbert (Belgia)
19. Niki Terpstra (Olanda) +0.07
20. Bjorn Leukemans (Belgia)

Citește și:
Game over! Denis Alibec e istorie la FCSB: „Nu știu ce vrea el, știm ce vrem noi”
Superliga
Game over! Denis Alibec e istorie la FCSB: „Nu știu ce vrea el, știm ce vrem noi”
Mauro Icardi, scrisoare spectaculoasă către Gheorghe Hagi, după un eveniment istoric la Galatasaray: „Vă scriu cu inima întreagă și cu umilința”
Campionate
Mauro Icardi, scrisoare spectaculoasă către Gheorghe Hagi, după un eveniment istoric la Galatasaray: „Vă scriu cu inima întreagă și cu umilința”
Viciere de rezultat în FCSB - Rapid?! A văzut faza și n-are niciun dubiu: „Penalty”
Superliga
Viciere de rezultat în FCSB - Rapid?! A văzut faza și n-are niciun dubiu: „Penalty”
„Cutremur la Inter” » Cristi Chivu, băgat de urgență în ședință! Ce planuri are președintele Marotta
Campionate
„Cutremur la Inter” » Cristi Chivu, băgat de urgență în ședință! Ce planuri are președintele Marotta
ULTIMA ORĂ Uber - obligată în România la plata de drepturi de autor pentru muzica din mașină
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uber - obligată în România la plata de drepturi de autor pentru muzica din mașină
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează