FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - ASTRA, VINERI, 20:15, ANTENA 1 ŞI LIVEVIDEO PE GSP.RO

Ricardo Fernandes a fost lăsat să aştepte 5 ore la Timişoara: "Rapid? Club amator!" :X

Articol de , - Publicat sambata, 09 octombrie 2010 00:00

Fernandes s-a supărat că a trebuit să aştepte 5 ore la Timişoara pentru a reveni la Bucureşti şi îi acuză pe giuleşteni de lipsă de profesionalism.

Vicepreşedintele Nicolae Manea nu a fost singurul care nu a mai avut loc în avionul cu care echipa s-a întors în Capitală după eşecul de la Timişoara (1-2). Alb-vişiniii au plecat cu o cursă matinală, în vreme ce Ricardo Fernandes (32 de ani) a fost anunţat de conducere că trebuie să aştepte încă 5 ore pentru că nu are loc rezervat! Portughezul, alături de alte 5 persoane din staff-ul lui Şumudică, a ajuns acasă la ora 14:00, spre deosebire de colegii săi care au aterizat la Bucureşti la 8:00.

Ricardo spune că nu i se pare normal gestul şefilor şi nu înţelege de ce nu a putut să se întoarcă şi el cu restul lotului. "Un club profesionist n-ar fi procedat aşa. Dacă ar fi fost şi alţi fotbalişti care să rămînă, aş fi înţeles. Dar aşa? De ce să fiu eu cel sacrificat?", a acuzat stoperul în Click.

Oficialii din Giuleşti au explicat: "Iniţial, Şumi intenţiona să ia cu el doar 18 jucători, apoi a decis să mai ia încă unul, aşa a prins şi Fernandes lotul. Nu s-au găsit locuri pentru toată lumea la cursa de dimineaţă, cînd au plecat doar 18 fotbalişti plus doi antrenori, astfel că 6 persoane au ajuns după-amiază. Am încercat să schimbăm rezervarea, să se ducă Şumi cu toţi fotbaliştii, dar nu s-a putut. Oricum, Ricardo a dormit pînă la 12:00, spre deosebire de colegii săi, care s-au trezit la 4:30 pentru a prinde avionul".

"În iarnă voi avea o discuţie cu cei de la Rapid pentru a găsi o soluţie. Probabil că-i voi căuta lui Ricardo o nouă echipă unde să poată juca"
Gaspar Freire, impresarul lui Ricardo Fernandes

200.000 de euro pe an e salariul lui Ricardo în Giuleşti, însă el e neplătit de aproape două luni

Manea: "Nu plec!"
Vicepreşedintele Nicolae Manea spune că nu intenţionează să-şi dea demisia şi neagă că ar fi în conflict cu Dinu Gheorghe. "E adevărat că n-am avut loc în avionul cu care s-a întors echipa de la Timişoara, dar aş fi putut să iau următorul zbor. Eu n-am vrut să mai aştept. M-am dus la gară şi am venit cu trenul, aşa am ajuns la 9:00 dimineaţă. N-am nici o problemă cu Dinu Gheorghe şi nu intenţionez să demisionez", a spus Manea în Click.

- Marian Rada, antrenorul de la Rapid II, explică de ce Maftei nu s-a întors în Grant: "L-am vrut mult şi el şi-a dorit să revină, dar e o perioadă proastă acum. Lumea face reduceri de personal, de salarii şi totul a picat din cauza banilor".
- Preşedintele Dinu Gheorghe i-a anunţat pe jucători că săptămîna viitoare va merge la ei în cantonament pentru a-i băga în şedinţă. "Aştept explicaţii de la Şumudică şi de la fotbalişti", a spus "Vamă" după eşecul cu Poli (1-2).
- Site-ul oficial al bulgarilor de la Cerno More Varna: "Ploile torenţiale de la Bucureşti au făcut ca amicalul cu Rapid să nu se mai joace. Conducătorii români şi-au cerut scuze şi au promis că partida se va disputa cu prima ocazie".

Citește și:
Scene impresionante în UCL la Barcelona și Paris, în memoria lui Mircea Lucescu
Superliga
Scene impresionante în UCL la Barcelona și Paris, în memoria lui Mircea Lucescu
Mii de oameni la priveghiul lui Mircea Lucescu: imagini și filmul zilei » Sicriul va fi depus și mâine la Arena Națională
Superliga
Mii de oameni la priveghiul lui Mircea Lucescu: imagini și filmul zilei » Sicriul va fi depus și mâine la Arena Națională
Răzvan Lucescu nu le-a dat voie să participe la funeraliile lui Mircea Lucescu
Superliga
Răzvan Lucescu nu le-a dat voie să participe la funeraliile lui Mircea Lucescu
Averea lui Mircea Lucescu: fotbal, afaceri imobiliare și cele două companii la care avea acțiuni pe Bursă
Superliga
Averea lui Mircea Lucescu: fotbal, afaceri imobiliare și cele două companii la care avea acțiuni pe Bursă
Una dintre cele mai bogate familii din Belgia face o investiție majoră în România
Profit.ro
Una dintre cele mai bogate familii din Belgia face o investiție majoră în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ce fac acum UEFAntasticii României » La 20 de ani de la FCSB - Rapid, Bănel Nicoliță încă e în activitate

„Vorbesc în engleză, ne urmăresc 110 țări” » Fiul lui Ion Țiriac, discurs neașteptat după finala turneului de la București: „Chiar dacă ești din Iran, Israel, SUA...”


Comentarii (16)
leonard78gl
leonard78gl  •  10 Octombrie 2010, 16:08

articol irelevant....nu vad de ce publicati asa ceva....dl fernandes e doar un lovitor de balon, ca sa-i spun asa mai indulgent....mintea nu-l ajuta sa inteleaga ca el e platit degeaba in momentul de fata....cu siguranta va pleca la iarna ca ia banii degeaba....faptul ca s-a mai plimbat prin timisoara sau ca a dormit mai mult nu vad de ce l-a deranjat....se poarta mai ceva ca maradona....trebuia sa fie cap de lista cand a plecat echipa dim spre bucuresti

l.john.a
l.john.a  •  09 Octombrie 2010, 18:56
Postat de star01 pe 09 Octombrie 2010, 10:40

pai nu e mai ieftin cu trenul?...ha,ha,ha.....vai mama voastra de zburatoare....se apropie "malul"?

behaie in alta parte... si spune-i lu ma.ta sa se mai spele, ca aseara era sa vomit!

l.john.a
l.john.a  •  09 Octombrie 2010, 18:55

behaie in alta parte... si sa-i spui lu ma.ta sa se mai spele ca imi venea sa vomit cand am fost la ea aseara...

Vezi toate comentariile (16)
Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!