INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DREPTURI TV

Scandal pe bani în Spania! Vezi cît se ia în marile campionate din drepturile tv şi cît în Liga I!

Articol de GSP - Publicat luni, 22 noiembrie 2010 00:00

Real Madrid şi Barcelona au făcut o propunere pe care au acceptat-o 13 din cele 20 de echipe din Primera Division şi care sună astfel: cei doi granzi iau cîte 17% din drepturile de televizare, adică 68 de milioane de euro, Valencia şi Atletico Madrid 11%, ceea ce înseamnă cîte 45 de milioane de euro fiecare.

Echipele care au făcut scandal pentru că nu au fost de acord sînt Sevilla, Villarreal, Espanyol, Athletic de Bilbao, Real Sociedad şi Zaragoza. Málaga este momentan un club neutru.


*Sumele, în milioane de euro, au fost publicate de cotidianul Diario de Futbol

Iată cît iau formaţiile româneşti din drepturile de televizare:

1. Campioana ia 3.2 milioane de euro
2 - 2.5 milioane de euro
3. 2.2 milioane de euro
4. 2.2 milioane de euro
5. 2 milioane de euro
6. 2 milioane de euro
7. 1.8 milioane de euro
8. 1.8 milioane de euro
9. 1.5 milioane de euro
10. 1.5 milioane de euro
11. 1.2 milioane de euro
12. 1.2 milioane de euro
13. 1 milion de euro
14 -... 1 milion de euro

Real Madrid şi Barcelona au făcut o propunere pe care au acceptat-o 13 din cele 20 de echipe din Primera Division şi care sună astfel: cei doi granzi iau cîte 17% din drepturile de televizare, adică 68 de milioane de euro, Valencia şi Atletico Madrid 11%, ceea ce înseamnă cîte 45 de milioane de euro fiecare.

Echipele care au făcut scandal pentru că nu au fost de acord sînt Sevilla, Villarreal, Espanyol, Athletic de Bilbao, Real Sociedad şi Zaragoza. Málaga este momentan un club neutru.

*Sumele, în milioane de euro, au fost publicate de cotidianul Diario de Futbol

Iată cît iau formaţiile româneşti din drepturile de televizare:

1. Campioana ia 3.2 milioane de euro
2 - 2.5 milioane de euro
3. 2.2 milioane de euro
4. 2.2 milioane de euro
5. 2 milioane de euro
6. 2 milioane de euro
7. 1.8 milioane de euro
8. 1.8 milioane de euro
9. 1.5 milioane de euro
10. 1.5 milioane de euro
11. 1.2 milioane de euro
12. 1.2 milioane de euro
13. 1 milion de euro
14 -... 1 milion de euro

Citește și:
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (6)
adr3ian
adr3ian  •  22 Noiembrie 2010, 23:01

parerea mea este , ar trebuie sa se inparta banii in ordinea din clasament , nu cred ca ar fi corect fata de alte cluburi mai mici ca astea asa zise cluburi mari sa ia bani mai multi daca termina campionatul pe locul 6 , cel mai corect dupa clasament mai tata ca alea care joaca mai bine castiga si nu alea care sint mai mari

vasi21
vasi21  •  22 Noiembrie 2010, 22:40

in afara se joaca fotbal nu la noi bascaleala,foarte bine ca se platesc dupa cum se claseaza fiecare,real si barsa nu se compara cu nici una din fotbalul romanesc la ei e o alta situatie ,,,

adrianxer
adrianxer  •  22 Noiembrie 2010, 17:24

problema in Romania, din punctul meu de vedere este ce se intampla cu marea majoritate a banilor din drepturile de televizare???!? adica, era un articol mai devreme in care se spunea ca s-au incasat 100mil euro, si daca aduni sumele astea din lista ajungi la vreo 25mil euro, restul de bani unde sunt? ar trebui sa fie tot ale cluburilor!

Vezi toate comentariile (6)
Comentează