SPORTURI  »  ALTELE  »  JUDO

Florin Bercean a fost desemnat cel mai bun antrenor de judo din Europa, în 2010!

Articol de GSP - Publicat luni, 29 noiembrie 2010 00:00

Uniunea Europeană de Judo (EJU) a acordat premiile anuale pentru cei mai buni sportivi şi antrenori ai sezonului.Printre cei premiaţi se află şi Florin Bercean, cel care a fost desemnat cel mai bun antrenor la feminin, din 2010.



"Florin Bercean a fost premiat pentru succesul înregistrat cu sportivele sale în 2010. La Campionatul European, Alina Dumitru şi Corina Căprioriu au cucerit medaliile de aur, la Campionatul Mondial, Alina Dumitru a cîştigat medalia de bronz", se arată în comunicatul EJU.

Premiul pentru cel mai bun sportiv de judo al anului 2010 i-a revenit grecului Ilias Iliadis, respectiv Lucie Decosse (Franţa). Cea mai bună echipă a fost desemnată cea a Olandei (feminin), iar cel mai bun antrenor la masculin în acest an a revenit tehnicianului francez Benoit Campargue.

"M-a şocat vestea, nu m-am aşteptat, dar trebuie să spun că mă onorează şi mă obligă. Sună foarte bine pentru un antrenor român sau din Estul Europei, mai ales pentru că Occidentul nu ne prea doreşte. Aceste premii mai amintesc că existăm şi noi în Europa. Din păcate, sîntem mai apreciaţi în străinătate decît la noi în ţară. Este onorant să primesc pentru a doua oară acest premiu, nu credeam că se va întîmpla a doua oară, după cel similar din 2008, mai ales că acum concurenţa a fost serioasă", a spus Florin Bercean, potrivit mediafax.

Uniunea Europeană de Judo (EJU) a acordat premiile anuale pentru cei mai buni sportivi şi antrenori ai sezonului.Printre cei premiaţi se află şi Florin Bercean, cel care a fost desemnat cel mai bun antrenor la feminin, din 2010.

"Florin Bercean a fost premiat pentru succesul înregistrat cu sportivele sale în 2010. La Campionatul European, Alina Dumitru şi Corina Căprioriu au cucerit medaliile de aur, la Campionatul Mondial, Alina Dumitru a cîştigat medalia de bronz", se arată în comunicatul EJU.

Premiul pentru cel mai bun sportiv de judo al anului 2010 i-a revenit grecului Ilias Iliadis, respectiv Lucie Decosse (Franţa). Cea mai bună echipă a fost desemnată cea a Olandei (feminin), iar cel mai bun antrenor la masculin în acest an a revenit tehnicianului francez Benoit Campargue.

"M-a şocat vestea, nu m-am aşteptat, dar trebuie să spun că mă onorează şi mă obligă. Sună foarte bine pentru un antrenor român sau din Estul Europei, mai ales pentru că Occidentul nu ne prea doreşte. Aceste premii mai amintesc că existăm şi noi în Europa. Din păcate, sîntem mai apreciaţi în străinătate decît la noi în ţară. Este onorant să primesc pentru a doua oară acest premiu, nu credeam că se va întîmpla a doua oară, după cel similar din 2008, mai ales că acum concurenţa a fost serioasă", a spus Florin Bercean, potrivit mediafax.

Citește și:
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează