INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Mourinho: "Şi un fundaş anonim putea marca golul înscris de Iniesta la Mondial"

Jose Mourinho
Jose Mourinho

Articol de GSP - Publicat vineri, 31 decembrie 2010 00:00

Tehnicianul portughez, Jose Mourinho, continuă atacurile la adresa lui Andres Iniesta, eroul Spaniei în finala CM 2010 din Africa de Sud. Mou consideră că Iniesta nu merită Balonul de Aur: "Ar fi nedrept, a fost accidentat, 5 luni nu a putut juca fotbal. Golul său din finala Mondialului îl putea marca oricine"

Într-un interviu acordat cotidianului portughez "A Bola', antrenorul lui Real Madrid se declară nemulţumit de criteriile de selecţie ale FIFA pentru desemnarea celui mai bun fotbalist şi antrenor al anului. "A marcat golul finalei, dar putea să înscrie şi un fundaş stînga sau dreapta anonim acel gol", a spus Mourinho, care a menţionat că nu pune la îndoială valoarea lui Iniesta.

"Dacă cîştigă Iniesta, eu cred că va fi nedrept, dar nu va fi o dramă, nici ceva esenţial în vieţile noastre".

În privinţa antrenorului anului, Mourinho spune că, dacă va cîştiga Vicente del Bosque măcar va fi o persoană pe care o respectă şi o admiră, deşi a ţinut să specifice că nu e totuna să pregăteşti o echipă de club cu a antrena o naţională.

"Antrenorii de club lucrează şi luptă timp de 11 luni, au mai mult de 50 de meciuri pe sezon, sînt responsabili a tot ceea ce se întîmplă. Să pui la un loc un tehnician de club cu unul al unei prime reprezentative e foarte nedrept".

Tehnicianul portughez, Jose Mourinho, continuă atacurile la adresa lui Andres Iniesta, eroul Spaniei în finala CM 2010 din Africa de Sud. Mou consideră că Iniesta nu merită Balonul de Aur: "Ar fi nedrept, a fost accidentat, 5 luni nu a putut juca fotbal. Golul său din finala Mondialului îl putea marca oricine"

Într-un interviu acordat cotidianului portughez "A Bola', antrenorul lui Real Madrid se declară nemulţumit de criteriile de selecţie ale FIFA pentru desemnarea celui mai bun fotbalist şi antrenor al anului. "A marcat golul finalei, dar putea să înscrie şi un fundaş stînga sau dreapta anonim acel gol", a spus Mourinho, care a menţionat că nu pune la îndoială valoarea lui Iniesta.

"Dacă cîştigă Iniesta, eu cred că va fi nedrept, dar nu va fi o dramă, nici ceva esenţial în vieţile noastre".

În privinţa antrenorului anului, Mourinho spune că, dacă va cîştiga Vicente del Bosque măcar va fi o persoană pe care o respectă şi o admiră, deşi a ţinut să specifice că nu e totuna să pregăteşti o echipă de club cu a antrena o naţională.

"Antrenorii de club lucrează şi luptă timp de 11 luni, au mai mult de 50 de meciuri pe sezon, sînt responsabili a tot ceea ce se întîmplă. Să pui la un loc un tehnician de club cu unul al unei prime reprezentative e foarte nedrept".

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (14)
petru_stelistu
petru_stelistu  •  01 Ianuarie 2011, 19:30

Niciodata nu l-am admirat,dar deacum incepe sa fie nesimtit si baram daca era antrenor valoros.E un anti fotbal si o pata neagra a fotbalului modern.

rippersash
rippersash  •  01 Ianuarie 2011, 14:29

Antrenori ca acest nen/orocit strica toata frumusetea fotbalului.De ce sa ajute fotbalul sa evolueze jucand un joc cursiv, cu pase in care accentul e pus pe tehnica si nu pe forta daca tot se pot bloca tot meciul si sa degajeze mingile in fata ca anul trecut. Samantarul asta va intra in istorie cu acel meci si cu umilinta de acum 5 saptamani dupa Camp Nou.

ionioan
ionioan  •  01 Ianuarie 2011, 11:34

cateva conditii obligatorii: -sa ajunga in finala campionatului mondial de fotbal -sa fie in momentul potrivit la locul potrivit -sa stie sa loveasca mingea -sa stie sa se stapineasca dar binenteles ca "the last one" s-a gandit la toate astea cand a facut afirmatia.

Vezi toate comentariile (14)
Comentează