FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Rapid şi-a uitat copilul » Nemţii îl împrumută gratis pe Ioniţă, Copos îl refuză

Articol de , - Publicat duminica, 13 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 13 februarie 2011 04:58

Rapidiştii nu-l vor pe Ioniţă înapoi în Grant, iar atacantul ar putea ajunge sub formă de împrumut la o altă formaţie din Liga 1


Deşi atacul suferă în continuare, giuleştenii marcînd doar trei goluri în cele 4 partide de pregătire, alb-vişiniii refuză să-l ia împrumut pe Alexandru Ioniţă (21 de ani). Tînărul atacant a primit zilele trecute o hîrtie din partea nemţilor de la FC Koln, conform căreia poate pleca la orice club dispus să-i suporte jumătate din salariul de 250.000 de euro pe an.

Dornic de a reveni la echipa la care a crescut, Ioniţă i-a contactat pe cei din Grant prin intermediul impresarului său, Traian Gherghişan. Surse autorizate din cadrul clubului susţin că George Copos s-a opus revenirii acestuia. Motivul? Nu vrea să-i achite salariul, deşi în urmă cu un an s-a ales cu 2,5 milioane de euro din vînzarea lui Alex la Koln! Patronul i-a propus internaţionalului de tineret să joace doar pe bonusuri de performanţă: "Dacă terminăm pe primele două locuri ai 100.000 de euro! Plus că vei primi şi prime pentru fiecare victorie!".

Atacantul a refuzat şi negociază în aceste zile cu încă două formaţii din Liga 1, una dintre ele fiind Poli Timişoara. Totuşi, Şumudică şi Dinu Gheorghe l-ar putea convinge pe Copos să-i accepte fotbalistului doleanţele, dacă nu găsesc o altă soluţie pentru a-şi întări ofensiva.


10 goluri şi 4 pase decisive a reuşit Ioniţă sezonul trecut în cele 27 de partide jucate pentru Rapid în Liga 1 Bergenbier


Lasă de la el
Cu toate că nu vrea să accepte o înjumătăţire a salariului său pentru a evolua în Giuleşti, Ioniţă tot ar avea de pierdut dacă ar reveni la Rapid. În Germania, atacantul e recompensat cu cîte 3.000 de euro pentru fiecare prezenţă în tricoul "ţapilor". În plus, dacă evoluează în 4 meciuri consecutive, mai primeşte un bonus de 5.000 de euro.

Rapidiştii nu-l vor pe Ioniţă înapoi în Grant, iar atacantul ar putea ajunge sub formă de împrumut la o altă formaţie din Liga 1

Deşi atacul suferă în continuare, giuleştenii marcînd doar trei goluri în cele 4 partide de pregătire, alb-vişiniii refuză să-l ia împrumut pe Alexandru Ioniţă (21 de ani). Tînărul atacant a primit zilele trecute o hîrtie din partea nemţilor de la FC Koln, conform căreia poate pleca la orice club dispus să-i suporte jumătate din salariul de 250.000 de euro pe an.

Dornic de a reveni la echipa la care a crescut, Ioniţă i-a contactat pe cei din Grant prin intermediul impresarului său, Traian Gherghişan. Surse autorizate din cadrul clubului susţin că George Copos s-a opus revenirii acestuia. Motivul? Nu vrea să-i achite salariul, deşi în urmă cu un an s-a ales cu 2,5 milioane de euro din vînzarea lui Alex la Koln! Patronul i-a propus internaţionalului de tineret să joace doar pe bonusuri de performanţă: "Dacă terminăm pe primele două locuri ai 100.000 de euro! Plus că vei primi şi prime pentru fiecare victorie!".

Atacantul a refuzat şi negociază în aceste zile cu încă două formaţii din Liga 1, una dintre ele fiind Poli Timişoara. Totuşi, Şumudică şi Dinu Gheorghe l-ar putea convinge pe Copos să-i accepte fotbalistului doleanţele, dacă nu găsesc o altă soluţie pentru a-şi întări ofensiva.

10 goluri şi 4 pase decisive a reuşit Ioniţă sezonul trecut în cele 27 de partide jucate pentru Rapid în Liga 1 Bergenbier

Lasă de la el
Cu toate că nu vrea să accepte o înjumătăţire a salariului său pentru a evolua în Giuleşti, Ioniţă tot ar avea de pierdut dacă ar reveni la Rapid. În Germania, atacantul e recompensat cu cîte 3.000 de euro pentru fiecare prezenţă în tricoul "ţapilor". În plus, dacă evoluează în 4 meciuri consecutive, mai primeşte un bonus de 5.000 de euro.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (13)
cismasuciprian
cismasuciprian  •  13 Februarie 2011, 18:32

copos esty un ratat.....lasa clubul in mana altora care ar dori sa investeasca si sa faca bani...

utilizator șters
utilizator șters  •  13 Februarie 2011, 16:42

Şi pun pariu că cealaltă echipă e CFR Cluj-Napoca.

utilizator șters
utilizator șters  •  13 Februarie 2011, 16:41

Să vină la Poli. Bravo lui Copos că-l refuză! Să ia Poli titlul iar Rapidul să nu joace nici anu' ăsta în Europa, pentru că nu merită, la ce zgârcit e Copos.

Vezi toate comentariile (13)
Comentează