FOTBAL  »  NATIONALA  »  NOUL STADION NAŢIONAL

Lupescu face un apel către Băsescu: "Preşedinţia a garantat pentru terminarea acestui stadion"

Construcţia noului stadion Naţional întîmpină mari probleme
Construcţia noului stadion Naţional întîmpină mari probleme

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 martie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 04 martie 2011 14:29

Ionuţ Lupescu, directorul general al FRF, a vorbit despre construcţia stadionului "Naţional", declarînd că Traian Băsescu a garantat că finala Europa League din 2012 se poate disputa la Bucureşti.

"Nu pot să înţeleg cum îşi permit aceşti consilieri să pună piedici acestei construcţii. Mă simt scîrbit de ceea ce fac aceşti consilieri. Cred că cetăţenii bucureşteni sunt în asentimentul meu.
Stadionul trebuie să fie terminat cu un an de zile înainte de a găzdui finala Europa League din 2012, iar pînă atunci să se joace 10-15 meciuri acolo, pentru a vedea cum funcţionează sistemul. Ar fi o ruşine şi o pată neagră imensă nu numai asupra bucureştenilor, ci asupra întregii ţări", a spus Lupescu.

VEZI AICI O INFOGRAFIE CU NOUL STADION NAŢIONAL!

"APEL CĂTRE TRAIAN BĂSESCU"

Lupescu declară că preşedinţia a garantat pentru terminarea acestui stadion: "Fac un apel public către preşedintele Traian Băsescu. Înainte de a se semna acest contract, preşedintele UEFA, Michel Platini, împreună cu Mircea Sandu au fost la Traian Băsescu, iar el a fost cel care a dat garanţia că se poate organiza această finală în Romînia.

Preşedinţia a garantat pentru terminarea acestui stadion", a spus Lupescu conform Mediafax.

DECIZIE MULT DISCUTATĂ A CONSILIULUI LOCAL
Consiliul General al Municipiului Bucureşti a decis să taie, din bugetul pe 2011, 235 de milioane de lei din obiectivul de investiţii pentru finalizarea lucrărilor pentru noul stadion National Arena.

Astfel, municipalitatea ar mai rămîne cu aproximativ 148 de milioane de lei pentru terminarea lucrării. Oprescu spune că totul este un joc de imagine ieftin şi o mare cacealma din partea partidului de guvernămînt.

Citește și:
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (6)
calinescu_
calinescu_  •  04 Martie 2011, 16:17

LUPESCULE , SI TU AI GARANTAT PENTRU RAZVAN ....... !!!! CIND ITI ASUMI GRESEALA ????? DEMISIA !!!!!! ATI REUSIT SA INDEPARTATI ROMANII DE ECHIPA NATIONALA !!!!! SA VA FIE RUSINE .......!!!!!

radumatei
radumatei  •  04 Martie 2011, 16:11

consilierii au procedat corect, refuzind sa plateasca o suma nejustificata, care depaseste cu mult bugetul initial. lupescu sa nu mai pretinda ca vorbeste in numele bucurestenilor; pina una alta, pe consilierii aia buni sau rai cum or fi i-au ales bucurestenii, pe lupescu nu l-a ales nimeni.

jumega
jumega  •  04 Martie 2011, 15:12

stai asa sa se faca 31 martie, sa iesim a noua ara din criza si din aprilie o sa curga banii la rigola=))))))...........sa muritzi bine!!!

Vezi toate comentariile (6)
Comentează