SPORTURI  »  ALTELE  »  JOCURILE OLIMPICE DE LA LONDRA 2012

Cum îşi pot cumpăra românii bilete la JO 2012 de la Londra

Nadia Comăneci în braţele fostului atlet Carl Lewis, ieri, la Londra, la deschiderea campaniei pentru JO 2012
Nadia Comăneci în braţele fostului atlet Carl Lewis, ieri, la Londra, la deschiderea campaniei pentru JO 2012

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 martie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 16 martie 2011 14:01

S-a dat startul pentru spectatorii care doresc să urmărească din tribune întrecerile Jocurilor Olimpice de la Londra


Organizatorii Jocurilor Olimpice din 2012, de la Londra, au pus în joc 8,8 milioane de bilete pentru toate întrecerile competiţiei. Perioada în care pasionaţii sporturilor vor putea să se înscrie pe lista candidaţilor este 15 martie-26 aprilie 2011. La evenimentele la care lista cererii depăşeşte lista ofertei organizatorii vor apela la tragere la sorţi din numele înscrise pe liste, pentru a se aigura cea mai echitabilă distribuţie a biletelor.

Sfaturi de la Poliţia Română pentru a evita escrocii de bilete la JO
Inspectoratul General al Poliţiei Române a dat miercuri un comunicat prin care recomandă celor care merg la Jocurile Olimpice din 2012, organizate la Londra, să acceseze site-urile oficiale ale competiţiei, să se informeze în ce priveşte protecţia împotriva infractorilor şi să nu cumpere bilete de pe alte pagini web neoficiale.

Doritorii trebuie să ştie că dacă îşi cumpără un bilet şi apoi vor să îl revîndă, o pot face numai prin intermediul agentului oficial. În cazul în care se cumpără bilete prin accesarea site-urilor neoficiale, vizitatorii riscă să cumpere bilete care nu există, iar detaliile cardului pot fi furate şi folosite în comiterea de infracţiuni.

Aplicanţii care trec de faza preselecţiei pot plăti tichetele între 10 mai şi 10 iunie 2011. Pentru bilete trebuie accesat link-ul https://www.tickets.london2012.com/member/registration

Preţurile şi întregul program al Olimpiadei sînt disponibile deja online la link-ul
http://www.tickets.london2012.com/olyschedule_p1.html

Românii pot achiziţiona bilete prin intermediul a două agenţii de turism agreate
de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, care vor pune la dispoziţie pachete pentru Londra 2012: Eurotravel şi Invitation Romania Travel.

Bilete de la 20 pînă la 2.000 de lire sterline
Preţul de pornire al tichetelor la întrecerile Jocurilor Olimpice de la Londra au preţ de pornire de 20 de lire sterline. Se aplică reduceri pentru copii pînă la 16 ani şi vîrstinicilor de peste 60 de ani.

Tarifele biletelor diferă în funcţie de plasarea în arenă şi de programul competiţional. De exemplu, la atletism, cel mai ieftin bilet costă 20 de lire şi poate ajunge pînă la 725 de lire sterline, în lojă, în ziua finalelor la 100 metri. La handbal, biletele sînt de 20 şi 40 de lire, la box şi scrimă, preţurile variază între 20 şi 95 de lire, la canotaj, gimnastică, fotbal, între 20 şi 150 de lire, la nataţie, între 20 şi 450 de lire.

Cele mai scumpe bilete scoase la vînzare sînt cele pentru ceremonia de deschidere, care vostă între 20 de lire şi 2.012 de lire. La festivitatea de închidere, preţul maxim este de 1.500 de lire.

Citește și:
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Tenis
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Superliga
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Superliga
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
Noutati auto
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
bdgeorge
bdgeorge  •  16 Martie 2011, 16:44

ca de obicei politia romana bate campii ...ca la orice mare competitie vor fii mii de bilete de vanzare pe e-bay SIGURE NEFALSIFICATE si cine plateste mai mult vede competitia..polita romana care face soferi din analfabeti trebuia sa se bage si ia un pic in seama ..uite ce grija are de cetateanul roman de parca milioane de roamani vor bilete la olimpiada

Vezi toate comentariile (1)
Comentează