FOTBAL  »  Superliga  »  VICTORIA BRĂNEŞTI - POLI TIMIŞOARA, VINERI, 18:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Uhrin: "Trebuie să ne confirmăm poziţia din clasament"

Neînvinşi în campionat, timişorenii nu concep alt rezultat decît victoria în meciul cu Brăneşti
Neînvinşi în campionat, timişorenii nu concep alt rezultat decît victoria în meciul cu Brăneşti

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 martie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 16 martie 2011 14:23

Bănăţenii nu concep un pas greşit cu Victoria Brăneşti


Neînvinsă în campionat în cele 21 de etape disputate, Poli Timişoara a devenit echipa cea mai bine cotată la titlu. Pentru a confirma părerile specialiştilor bănăţenii nu au voie să se împiedice vineri, la Buzău, cu Victoria Brăneşti. "Ne aşteaptă un adversar dificil, care atunci cînd pierde o face la o diferenţă mică. Brăneştiul formează o echipă bine construită, cu jucători extrem de determinaţi. Noi trebuie să confirmăm forma bună şi să mai adăugăm 3 puncte importante în clasament", a spus antrenorul Dusan Uhrin. Cehul a mai avut un parcurs asemănător cu cel al bănăţenilor din acest campionat doar la începutul carierei.

"Cînd antrenam în Liga a IV-a din Cehia am pierdut un singur meci într-un campionat, aveam 3 remize şi în rest numai victorii", a punctat tehnicianul lui Poli. Managerul sportiv al timişorenilor, Daniel Stanciu, încearcă să ia presiunea de pe umerii jucătorilor înaintea partidei cu Victoria Brăneşti. În contextul actual Brăneştiul e favorită. Starea gazonului de la Buzău e proastă. Echipa mai în formă va cîştiga. Noi trebuie să rămînem modeşti şi să ne facem treaba cum ştim noi mai bine", a afirmat Stanciu.

39 de goluri au marcat timişorenii în acest campionat, al doilea cel mai bun atac după Dinamo care are 43 de goluri marcate

Curtean revine în 2 săptămîni
Mijlocaşul Alex Curtean se reface încă după accidentarea la genunchi suferită în "optimile" Cupei României cu Voinţa Sibiu (4-3 după penalty-uri). "Se apropie de 80 la sută din potenţial. În 14 zile sper să fie la sută la sută", a precizat Dusan Uhrin. Curtean a suferit în luna noiembrie a anului trecut o intervenţie chirurgicală la ligamentul colateral extern al genunchiului.


Citește și:
Duelul galeriilor la UTA - Rapid! Toate mesajele afișate: derapaje rasiste și jigniri în masă
Superliga
Duelul galeriilor la UTA - Rapid! Toate mesajele afișate: derapaje rasiste și jigniri în masă
Mihai Stoica a presimțit dezastrul din FCSB - CFR: „E schimbat! Am insistat la Gigi Becali ca el să nu joace”
Superliga
Mihai Stoica a presimțit dezastrul din FCSB - CFR: „E schimbat! Am insistat la Gigi Becali ca el să nu joace”
Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului
Superliga
Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului
Probleme pentru „câini”? » Cum se prezintă gazonul de pe „Arcul de Triumf”, cu 4 zile înainte de Dinamo - Petrolul
Superliga
Probleme pentru „câini”? » Cum se prezintă gazonul de pe „Arcul de Triumf”, cu 4 zile înainte de Dinamo - Petrolul
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Profit.ro
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (4)
daniel_ray
daniel_ray  •  17 Martie 2011, 21:43

concentrare, baietii! foarte greu meci, adversar va fi si gazonul. Un punct e bun, victorie e superb, suntem oricum pe locul 1 la "adevar". Forza viola!

violet_alex
violet_alex  •  16 Martie 2011, 22:16

LIKE pt commentul lui ultraviola992 si al lui bigz. asa e frumos, nu cu injuraturi

ultraviola992
ultraviola992  •  16 Martie 2011, 16:56
Postat de bigz pe 16 Martie 2011, 15:53

Bafta multa, Timisoara! Mi-ar placea sa castige campionatul! Joaca cel mai bine! >:D

Multumim pentru sustinere cu atat mai mult cu cat ea vine din partea cuiva care tine cu alta echipa decat Poli.Sper sa va salvati anul acesta de la retrogradare in vara sa scapati de mititelu si la anul sa mergem impreuna in CHL indiferent de locul pe care vom termina ( 1 sau 2).

Vezi toate comentariile (4)
Comentează