INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SCHALKE 04 - INTER MILANO, DOLCESPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Dinamo ca exemplu! Inter se inspiră din "dubla" cîinilor cu Slovan Liberec

Articol de - Publicat miercuri, 13 aprilie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 13 aprilie 2011 12:31

Inter, fără Cristi Chivu, suspendat, încearcă diseară imposibilul: are nevoie măcar de un 4-0 pentru a răsturna acel eşec usturător din prima manşă a "sfertului" cu Schalke 04 (2-5) şi a se califica astfel în semifinalele Ligii Campionilor.

Inter, fără Cristi Chivu, suspendat, încearcă diseară imposibilul: are nevoie măcar de un 4-0 pentru a răsturna acel eşec usturător din prima manşă a "sfertului" cu Schalke 04 (2-5) şi a se califica astfel în semifinalele Ligii Campionilor.

Pentru a-şi motiva suplimentar jucătorii înaintea returului de la Gelsenkirchen, antrenorul Leonardo a căutat un precedent în Ligă, dar n-a găsit. O aşa revenire nu s-a mai întîmplat în istoria competiţiei. L-a ajutat Gazzetta dello Sport, care i-a oferit exact exemplul cel mai potrivit că se poate: Dinamo Bucureşti.

Gazzetta a amintit că în ediţia 2009-2010 a Europa League, "cîinii" au reuşit o calificare spectaculoasă chiar pe terenul lui Slovan Liberec: "După un 0-3 în tur, la masa verde, românii au făcut un retur de senzaţie la Liberec şi-au mers mai departe după ce s-au impus la loviturile de departajare".

Meciul la care fac referire italienii s-a disputat pe 27 august 2009. Pentru roş-albi au marcat atunci Andrei Cristea (3) şi Marius Niculae (58, 82), iar la loviturile de departajare, Dinamo s-a impus cu 9-8. Rezutatul partidei-tur, întreruptă în minutul 87, după pătrunderea suporterilor pe teren, fusese stabilit de UEFA la masa verde: 3-0 pentru Slovan.

Citește și:
„I-am desenat o inimioară cu ruj pe uşă” » Modelul care l-a exasperat pe Becali la FCSB: „Păpușa de pluș nu e de la vrăjitoare!”
Superliga
„I-am desenat o inimioară cu ruj pe uşă” » Modelul care l-a exasperat pe Becali la FCSB: „Păpușa de pluș nu e de la vrăjitoare!”
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Altele
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Noutati auto
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (12)
dogred10
dogred10  •  28 Mai 2014, 15:44
Postat de ady_my_star pe 13 Aprilie 2011, 14:14

o adevarata minue...slovan si mai cum?Adevaru e ca ati batut o echipa mare a Europei. :)) Intrebarea e de ce ati luat 3-0 acasa?

A fost doar 2-0, 3-0 a dat uefa desteptule !!!

riscant11
riscant11  •  14 Aprilie 2011, 09:54
Postat de jongreat pe 13 Aprilie 2011, 13:18

Dacă tot vor să ia exemplu Dinamo, ar putea să încerce cu Dinamo - Foresta, când Dinamo conducea cu 4-0 în minutul 60 :). Ce s-a întâmplat pe urmă a intrat în istorie: rezultat final Dinamo 4 - Foresta 5.

sau mai bine pe steaua care a avut 2-0 in retur cu middlesbrough si a resuti sa piarda cu 2-4... :Xce seara de vis a fost:X:X::X:X:X!!!

bobbypintilie
bobbypintilie  •  13 Aprilie 2011, 15:43

dinamo E SINGURA ECHIPA DIN ROMANIA CARE A REUSIT PERFORMANTA DE A FI ELIMINATA DE O ECHIPA DIN ALBANIA(17 NENTORI TIRANA) SI UNA DIN ISLANDA(KNAPTYSNURFELAG-ECHIPA DE AMATORI PESCARI)...RESTUL CHIAR CA E CAN-CAN :)))))))))))))))))) intr-adevar mare "performanta" sa elimini pe Slovan :)))))))))))))))))))))))

Vezi toate comentariile (12)
Comentează