FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - POLI TIMIŞOARA, JOI, ORA 19:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT GSP.RO

S-au dat ordinele de luptă la Timişoara » Iancu: "Vreau să văd sacrificiu!"

Marian Iancu
Marian Iancu

Articol de GSP - Publicat marti, 03 mai 2011 00:00 / Actualizat marti, 03 mai 2011 11:24

Poli ştie că o aşteaptă infernul în Moldova, dar e pregătită să bată. Bănăţenii au o singură opţiune dacă vor să ia titlul: să învingă la Vaslui şi, ulterior, în fiecare partidă rămasă.


Chiar dacă echipa e pe primul loc, programul bănăţenilor e unul dificil, cu jocuri la Oţelul şi cu Dinamo.

Poli ştie că o aşteaptă infernul în Moldova, dar e pregătită să bată. Bănăţenii au o singură opţiune dacă vor să ia titlul: să învingă la Vaslui şi, ulterior, în fiecare partidă rămasă.

Chiar dacă echipa e pe primul loc, programul bănăţenilor e unul dificil, cu jocuri la Oţelul şi cu Dinamo.

Uhrin a umblat la moralul jucătorilor, încercînd să transforme în elan presiunea finalului de sezon. "Nu toate echipele au apăsarea rezultatelor pentru că nu toate se bat pentru obiectivul pe care-l avem noi", le-a spus cehul fotbaliştilor de la Poli. Altfel, ordinele de luptă dinaintea meciului cu Vaslui s-au scris deja, iar directivele sînt limpezi.

1. "Un gol în plus faţă de adversar"
Patronul Marian Iancu le-a cerut tuturor să facă orice pentru o victorie cu Vasluiul. "Le-am spus clar că nu mă interesează cum, dar să pună mingea la centru şi să dea un gol mai mult decît adversarul!", a declarat Iancu pentru Gazeta Sporturilor.
În aceste condiţii, Uhrin se vede obligat să înceapă cu Ianis Zicu, golgeterul bănăţenilor, menajat în meciul cu "U" Cluj, cînd a jucat doar pe final. Cu Braşovul, machedonul a intrat în minutul 58 şi, după 4 minute, i-a pasat lui Goga pentru golul de 2-0.

2. "Totul pentru victorie"
Dusan Uhrin e sec în declaraţii, însă în cazul său tonul face melodia. "Sîntem obligaţi să jucăm pentru a cîştiga. La Vaslui şi în restul meciurilor", a spus antrenorul. "Vreau să văd sacrificiu!", a completat patronul Marian Iancu. Timişoara a cîştigat doar 6 partide în deplasare în acest sezon, adunînd, în schimb, 8 egaluri şi acea înfrîngere din Giuleşti, cu Rapidul, scor 2-3.

3. "Corecţii în apărare"
Deşi i s-a transmis din lojă că trebuie să bată, Uhrin va trebui să construiască echipa plecînd de la apărare. "Taborda ne-a ţinut, cu Braşovul. În repriza a doua am fost măcelăriţi! Asta trebuie să corecteze Uhrin", a spus Iancu. "De înscris, sigur vom înscrie, nu-mi fac probleme", a completat patronul lui Poli, la GSP TV. Timişoara a marcat de 24 de ori în deplasare, încasînd doar 18 goluri.


6 puncte a obţinut Timişoara din ultimele două partide, după 2-1 la "U" Cluj şi 2-0 cu Braşovul

11 victorii pe teren propriu în 15 partide a obţinut în acest sezon FC Vaslui, marcînd 29 de goluri şi primind doar 11

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (4)
beeswax106
beeswax106  •  04 Mai 2011, 15:21
Postat de sile72 pe 04 Mai 2011, 13:30

Vaslui-Rocar bucuresti 3-0.BAFTA VASLUI.

Da amice......Rocar Bucuresti este pe primul loc in clasament iar tu frustratule sa stii ca,chefere nu prinde nici UEFA

ovidiu62
ovidiu62  •  04 Mai 2011, 14:44

Hai Moldova sa invingem banatul.Moldova este mult mai tare.

sile72
sile72  •  04 Mai 2011, 13:30

Vaslui-Rocar bucuresti 3-0.BAFTA VASLUI.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează