SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS / WIMBLEDON

Rutina

Articol de GSP - Publicat marti, 03 iulie 2007 00:00

Justine Henin face la Londra aceleasi lucruri ca la Paris, unde a cistigat de 4 ori

Nici ploaia si nici adversarele nu o deruteaza pe Justine. Isi vede de drum in cautarea singurului titlu de Mare slem care-i lipseste din palmares. Ieri, belgianca a invins-o clar pe Patty Schnyder, 6-2, 6-2, si si-a asigurat locul in "sferturi". "Mi-am facut treaba perfect pina acum. Incerc sa continuu la fel. Am jucat mult in ultimele saptamini si asta imi da incredere", a spus Henin.

La Roland Garros, unde s-a impus de 4 ori in total si de trei ori consecutiv, ea a urmat o anume rutina. "Imi place sa am un program, chiar daca nu e acelasi la toate turneele", a explicat Justine. "Am depasit faza in care nu calcam pe liniile terenului, era copilaresc. Totusi, sint genul de persoana care are nevoie de ordine. E important pentru mine. si acum fac cam acelasi lucru in fiecare zi. La fel ca la Paris". Intrebata daca si maninca aceleasi lucruri, Henin a spus ca da, dar nu din superstitie, ci pentru ca asa ii e bine. "Conteaza felul in care ma hranesc. Am schimbat multe in ultimele luni. Acum maninc chestii usoare, fara sosuri, multe legume si fructe, paste, dar nu prea des".

Intilnire cu Wenger
La meciul lui Justine de ieri, in tribune s-a aflat si managerul echipei Arsenal Londra, Arsene Wenger. "E o onoare pentru mine ca e aici", a spus Henin, care a explicat ca un amic al ei il cunoaste pe tehnicianul francez. "A vorbit putin si cu Carlos, antrenorul meu. Mi se pare un tip interesant, cu tot ceea ce a facut pentru clubul lui". Wenger e pe banca lui Arsenal din 1996, timp in care a cucerit trei titluri de campion si 4 Cupe ale Angliei.

Citește și:
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Tenis
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Superliga
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Superliga
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
Noutati auto
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează