SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONAT MONDIAL

Dumitrescu şi Mihalachi din nou campioni mondiali pe distanţa de 500 de metri la canoe dublu

Victor şi Alex şi-au făcut ieri treaba pe apă, fără probleme majore Foto: Agerpres
Victor şi Alex şi-au făcut ieri treaba pe apă, fără probleme majore Foto: Agerpres

Articol de - Publicat vineri, 19 august 2011 00:00 / Actualizat vineri, 19 august 2011 17:14

UPDATE 17:05. Victor Mihalachi şi Liviu Dumitrescu şi-au apărat titlul mondial cucerit anul trecut la Campionatele Mondiale de la  Poznan. Cei doi canoişti  s-a impus azi la Szeged categoric, conducînd cursa de la un capăt la altul. Ei rămîn neînvinşi pe această distanţă. La fel ca anul trecut, Alex şi Victor dublează medalia de aur de la Europene. După ce dimineaţă au parcurs 2.000 de metri, în calificările probei de canoe dublu pe distanţa de 1.000 de metri, Mihalachi şi Dumitrescu  au mai avut suflu şi pentru un nou aur. Dar testul important vine mîine, în proba olimpică a cărei finală este la 16:18 şi în care sînt campioni mondiali în 2010.

UPDATE 13:56. Victor Mihalachi şi Liviu Dumitrescu s-au calificat în finala probei de 1.000 de metri, după ce au cîştigat semifinala  în care au participat.  Finala probei olimpice are loc sîmbătă, de la ora 16:18 (în direct Eurosport).  Deşi au făcut deja 2.000 de metri pe apă, ei fau evoluat şi în serii, Alex şi Victor luptă azi pentru aurul de la 500 de metri.

Victor Mihalachi şi Alexandru Dumitrescu au început ieri cea mai importantă competiţie a anului, Campionatele Mondiale. La Szeged se împart biletele pentru Jocurile Olimpice de la Londra. Din păcate, canoea de dublu este trecută în programul olimpic doar pe distanţa de 1.000 de metri.


Băieţii au ieşit ieri pentru prima oară pe apă la Szeged, pe 500 de metri. Dimineaţa, au evoluat în serii. S-au impus şi s-au calificat direct în finală, care se dispută azi, de la ora 17:07 (în direct Eurosport). E o zi încărcată şi complicată pentru cei doi canoişti. Înainte de a ajunge să se lupte pentru a-şi păstra titlul cucerit anul trecut, băieţii cu bandane roşii au de evoluat în calificările probei olimpice. Trebuie să fie între primii şapte la capătul finalei de mîine, iar pentru asta trebuie să se asigure că sînt în finală. Şi acest lucru nu mai e posibil ca la 500, cîştigarea seriei nu le permite accesul direct, trebuind să dea din pagăi şi în semifinale. "Va fi complicat pentru noi, sîntem conştienţi că va fi dificil, că vom fii obosiţi, dar n-avem ce face", a spus înainte de plecarea spre Ungaria Victor Mihalachi.

Cei doi canoişti sînt neînvinşi pe 500 de metri în competiţiile importante, o serie începută în 2010, la Campionatele Europene de la Tarasona, şi continuată la Campionatele Mondiale de la Poznan şi la CE din 2011 de la Belgrad. Pe cei 1.000 de metri, Alex şi Victor au două medalii de bronz european, dar şi un aur mondial. Chiar dacă înainte de Mondialele de la Szeged nu s-au simţit în cea mai bună formă, sînt mereu cu gîndul la aur şi la visul care-i arde, cel olimpic.


Programul lui Victor Mihalachi şi al lui Alexandru Dumitrescu la CM
ieri serii 500 metri
azi serii şi semifinale 1.000 metri
finală 500 metri ora 17:07 (în direct Eurosport)
mîine serii 200 metri
finală 1.000 metri , ora 16:18 (în direct Eurosport)
duminică finală 200 metri (dacă se califică), ora 14:40 (în direct Eurosport)

Citește și:
Noul transfer al lui Dinamo, primul interviu după ce a bătut palma cu Nicolescu: „Îmi pierdusem entuziasmul, simțeam că stagnez!” » Ce spune despre Kopic și cum s-a realizat mutarea
Superliga
Noul transfer al lui Dinamo, primul interviu după ce a bătut palma cu Nicolescu: „Îmi pierdusem entuziasmul, simțeam că stagnez!” » Ce spune despre Kopic și cum s-a realizat mutarea
Replica lui Bukayo Saka la postarea logodnicei a stârnit hohote de râs după ce Arsenal a luat titlul în Premier League
Campionate
Replica lui Bukayo Saka la postarea logodnicei a stârnit hohote de râs după ce Arsenal a luat titlul în Premier League
Fostul jucător de la Rapid, derapaj de necrezut: „România, o țară groaznică, sunt toți țigani, șmecheri”
Superliga
Fostul jucător de la Rapid, derapaj de necrezut: „România, o țară groaznică, sunt toți țigani, șmecheri”
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
Stiri extrasport
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
ULTIMA ORĂ Dacia renunță la investiții de extindere a fabricii din Mioveni
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Dacia renunță la investiții de extindere a fabricii din Mioveni
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (17)
headhunterz
headhunterz  •  19 August 2011, 22:40

bv baieti,meritati rasplatiti

lombardi
lombardi  •  19 August 2011, 22:26

Cinste voua! a-ti ramas putini care faceti cinste acestei tari.FELICITARI!

cfrclujole
cfrclujole  •  19 August 2011, 21:29

Bravo baieti ! Felicitari !

Vezi toate comentariile (17)
Comentează