SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Necazurile se ţin lanţ » Venus Williams s-a retras de la Flushing Meadows

Venus Williams (foto: Reuters)
Venus Williams (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat joi, 01 septembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 01 septembrie 2011 10:54

Americanca Venus Williams s-a retras miercuri de la US Open, după ce a fost diagnosticată cu o boală autoimună, sindromul Sjogren."Sînt foarte dezamăgită. Din păcate am o boală care îmi afectează tonusul şi nivelul de energie, care cauzează oboseală şi dureri ale articulaţiilor", a spus Venus. "Mi-a plăcut primul meu meci de aici şi mi-aş fi dorit să continuu, dar nu am cum. Mă bucur însă că mi s-a dat în sfîrşit un diagnostic şi pot să mă tratez şi să revin pe teren".

Sindromul Sjogren este o maladie autoimună cronică în care celule albe din sînge atacă glandele cu secreţie internă. Simptomele sînt, de cele mai multe ori, uscăciunea ocualră şi bucală. Acest sindrom poate cauza şi disfuncţii ale altor organe, cum ar fi rinichii, sistemul gastrointestinal, vasele sangvine, plămînii, ficatul, pancreasul şi sistemul nervos central. Sindromul Sjogren poate fi ţinut sub control, nu este fatal, dar nici nu poate fi niciodată vindecat.

În turul 2, Venus Williams urma să joace împotriva Sabinei Lisicki. Americanca a intrat pe teren cu cîteva ore înaintea meciului şi a lovit cîteva mingi, de încălzire. După acest moment, toată lumea credea că va putea juca. În prima rundă, Williams trecuse de Vesna Dolonts, cu 6-4, 6-3.

Jucătoarea americană s-a retras şi de la Australian Open 2011 din cauza unei accidentări. Ea nu a jucat nici la turneele de dinaintea US Open din cauza unei infecţii virale.

"Este o boală care mă goleşte de energie. Aveam planuri mari pentru această vară. Am rămas cu un gust amar după atîtea turnee ratate", a spus Venus Williams, care este dublă cîştigătoare a US Open şi are în palmares, în total, 7 turnee de Mare Şlem. În 2010, ea a ajuns pînă în semifinalele turneului de la New York.

Şi suedezul Robin Soderling s-a retras de la US Open, din cauza unei afecţiuni neprecizate, dar care i-a cauzat dureri de stomac, de cap şi insomnii.

 

Citește și:
Ținuta lui Kate Scott, motiv de glume în cel mai vizionat show despre Liga Campionilor: „Uite, e satin!”
Liga Campionilor
Ținuta lui Kate Scott, motiv de glume în cel mai vizionat show despre Liga Campionilor: „Uite, e satin!”
Cum sunt văzute FCSB și România prin ochii unui experimentat jurnalist croat: „Cei mai mulți doar asta își amintesc”
Europa League
Cum sunt văzute FCSB și România prin ochii unui experimentat jurnalist croat: „Cei mai mulți doar asta își amintesc”
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
Altele
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Stranieri
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Aplicație populară în România, oprită de BNR
Profit.ro
Aplicație populară în România, oprită de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”

A numit țara-model pentru România: „Nu trebuie copiat 100%, putem să adaptăm!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează