SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - JAPONIA 28-28

Cristina Neagu: "Principala problemă e jocul, nu contează poziţia în clasament"

Cristina Neagu
Cristina Neagu

Articol de GSP - Publicat marti, 06 decembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 06 decembrie 2011 23:36

Absentă de la CM de handbal feminin din Brazilia, Cristina Neagu a văzut jocul cu Japonia (scor 28-28) din faţa televizorului.

"Nu sînt supărată, nu fac parte din categoria oamenilor care critică echipa naţională, din fericire. Pentru mine şi pentru fete contează mai puţin poziţia în clasament. Jocul nu ne iese, asta contează, nu e mare tragedie că am făcut egal cu Japonia.

Sînt convinsă că în meciul cu Brazilia echipa naţională se va mobiliza mult mai mult. Trebuie să înţeleagă lumea că fetele îşi doresc enorm să joace bine şi să cîştige, au nevoie de încurajare.

Ambele faze ale jocului nu funcţionează la parametri normali, din păcate. Nu se pot schimba multe, se poate lucra la psihic pînă la jocul cu Brazilia", a spus Cristina Neagu la DolceSport.

Ce meciuri mai are de jucat România în Grupa C
8 decembrie, 23:45 - România - Brazilia (DolceSport, Radio GSP şi liveTEXT pe GSP.RO şi m.gsp.ro)
9 decembrie, 21:15 - România - Franţa (DolceSport, Radio GSP şi liveTEXT pe GSP.RO şi m.gsp.ro)

Cristina Neagu a oferit cîteva detalii şi despre recuperarea sa după accidentare: "În ianuarie voi merge din nou la control, eu am avut la umăr ceva mai grav decît s-a crezut. Am avut o gaură destul mare în umăr, cartilajul era undeva în umăr, iar recuperarea constă în refacerea cartilagiului din umărul meu. Am nevoie de timp, recuperarea poate dura şi pînă la un an de zile, mai de stat din cîte simt. Antrenamentul de recuperare durează o oră şi jumătate, plus bazin. Mă antrenez ca o handbalistă, doar că nu arunc la poartă".

Citește și:
A depus armele, după Farul - Dinamo, și a numit cele două favorite la titlu: „Noi nu mai avem nicio șansă”
Superliga
A depus armele, după Farul - Dinamo, și a numit cele două favorite la titlu: „Noi nu mai avem nicio șansă”
Inter - Torino 2-1 » Echipa lui Cristi Chivu, prima semifinalistă în Cupa Italiei
Campionate
Inter - Torino 2-1 » Echipa lui Cristi Chivu, prima semifinalistă în Cupa Italiei
Învins de Dinamo, Ianis Zicu a răbufnit: „Urât! Ăsta e cuvântul”
Superliga
Învins de Dinamo, Ianis Zicu a răbufnit: „Urât! Ăsta e cuvântul”
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Superliga
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (5)
z3tis
z3tis  •  07 Decembrie 2011, 14:45

Si mai e o chestie. Dezorientarea echipei se mai datoreaza unui aspect. La Oltchim, unde joaca majoritatea fetelor, conducatorul de joc e Eliz Ozel! Ozel face tot jocul, e veriga esentiala. Fara Ozel fetele sunt dezorientate in atac. Intrebare: ar putea fi naturalizata fata asta? Cristina, te asteptam in teren! Asap!

cristinaco71
cristinaco71  •  07 Decembrie 2011, 13:58

Draga Cristinica imi pare tare rau ca nu esti alaturi de fete in acest moment. Era bine daca mergeai si tu in Brazilia, chiar daca nu poti juca inca. Atat Patricia cat si tu sa va recuperati cat mai repede si sa va vad cat de curand pe teren!

msch
msch  •  07 Decembrie 2011, 07:26

cris, esti tu prea modesta. mie mi-e clar ce lipseste. fara tine in teren suntem 0 barat, asta vedea oricine inca de la ultimele europene cand am terminat pe 3 doar pt ca stateau toate echipele cu ochii pe tine ca pe butelie (si de multe ori tot degeaba). evident ca am fi un pic mai mult de 0 barat si fara tine daca am avea lotul de nivel mediu actual insa un antrenor ca krumbholz. cum nu e cazul...

Vezi toate comentariile (5)
Comentează