SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-BRAZILIA, 23:45, DOLCESPORT, LIVETEXT GSP.RO ŞI PE MOBIL, LA M.GSP.RO

Au invadat Europa » După fotbalişti, acum Brazilia exportă pe bandă rulantă şi handbaliste

Samira Rocha este una dintre cele 8 jucătoare de la Hypo Viena. Foto: Marius Ionescu
Samira Rocha este una dintre cele 8 jucătoare de la Hypo Viena. Foto: Marius Ionescu

Articol de GSP - Publicat joi, 08 decembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 08 decembrie 2011 18:07

Brazilia nu e nici pe departe o forţă în handbalul mondial. La ultimul Campionat Mondial, din China, a ocupat abia locul 15, chiar dacă s-a bazat pe acelaşi lot de jucătoare. Meciul România-Brazilia începe la 23:45 şi e în direct pe DolceSport, liveTEXT GSP.ro şi pe mobil, la m.GSP.ro

Toate handbalistele brazilience joacă însă în Europa, la echipe cu nume. Vedeta este Eduarda Amorim, interul stînga de la Gyor, o jucătoare de 1,92 metri, cu o forţă de aruncare considerabilă.

Aurelia Brădeanu o cunoaşte foarte bine şi ştie că, pentru a fi oprită, trebuie întotdeauna să o blochezi pentru a nu putea să-şi facă elan. Portarul Chana Mason, MVP-ul meciului cu Franţa, în care a avut un procentaj de 67 la sută, joacă în Danemarca, la Randers. Deonise Cavaleiro, interul dreapta, e legitimată la campioana Spaniei, Itxako.

Cele mai multe dintre componentele Braziliei vin însă de la Hypo Viena, la campioana Austriei evoluînd nu mai puţin de opt brazilience! Cea mai cunoscută este extrema dreapta Alexandra Do Nascimento. Jocul Braziliei se bazează în special pe apărare, pe determinare şi pe multă ambiţie. Pînă acum, la jocurile disputate, au fost ajutate un pic şi de arbitraj, mai ales în partea a doua a meciului cu Franţa.

Brazilia nu s-a mai antrenat înaintea meciului cu România. Au cedat poziţia în sala de joc chiar româncelor, care nu au mai fost astfel nevoite să taie de la un capăt la altul Sao Paulo, pentru a se pregăti într-o sală de universitate.
Clasament
1. Brazilia    3    95-67     6p
2. România  3    91-83     5p
3. Franţa     3    88-65     4p
4. Tunisia    3    77-84     2p
5. Japonia    3   74-101   1p
6. Cuba        3   77-102   0p

România, care în afara meciului cu Brazilia mai are de jucat şi cu Franţa, este ca şi calificată în "optimi" dar contează de pe ce loc merge mai departe.

Citește și:
Sorana Cîrstea, invitată de gală la petrecerea de adio a lui Gael Monfils » Și Djokovic a participat la spectacolul de la Roland Garros
Tenis
Sorana Cîrstea, invitată de gală la petrecerea de adio a lui Gael Monfils » Și Djokovic a participat la spectacolul de la Roland Garros
Din Liga 2 la echipa națională într-un singur sezon: el este surpriza lui Gică Hagi pentru amicalele cu Georgia și Țara Galilor
Nationala
Din Liga 2 la echipa națională într-un singur sezon: el este surpriza lui Gică Hagi pentru amicalele cu Georgia și Țara Galilor
Gigi Becali l-a „scuturat” pe jucătorul de la FCSB: „A făcut-o din prostie, nu din răutate!”
Superliga
Gigi Becali l-a „scuturat” pe jucătorul de la FCSB: „A făcut-o din prostie, nu din răutate!”
Ramona Olaru, vedeta Antenei, antrenament neobișnuit » Antrenorul a rămas surprins: „Dă bine?”
Altele
Ramona Olaru, vedeta Antenei, antrenament neobișnuit » Antrenorul a rămas surprins: „Dă bine?”
Wizz Air: Când ești în pădure și apare un urs, nu trebuie să alergi mai repede decât ursul, ci mai repede decât cel de lângă tine. Doar să fii low-cost nu va mai funcționa. Dar epoca de aur a noastră abia urmează!
Profit.ro
Wizz Air: Când ești în pădure și apare un urs, nu trebuie să alergi mai repede decât ursul, ci mai repede decât cel de lângă tine. Doar să fii low-cost nu va mai funcționa. Dar epoca de aur a noastră abia urmează!
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (3)
teo2605
teo2605  •  08 Decembrie 2011, 20:10

Eu zic că avem şanse. România s-a mai trezit din amorţeală şi altădată arătând forţă şi determinare. Să nu uităm acum 2 ani în ligă când după prima fază jocul era dezsatrous, dar în faza grupelor principale fetele au câştigat detaşat grupa şi au arătat adevărata valoare! Eu cred că totul este să aibă curaj să arunce la poartă! Hai România!

sylar_1923
sylar_1923  •  08 Decembrie 2011, 20:09

Abia astept meciul, fetele trebuie sa ridice fruntea si sa invinga aceasta echipa a Braziliei. Acum se va vedea daca vor avea atitudine de mare echipa, pentru ca marile echipe se ridica dupa momente grele si merg inainte defiland, explodand. HAI ROMANIA!

bdgeorge
bdgeorge  •  08 Decembrie 2011, 18:28

da senzational 8 jucatoare la Hypo..se stie ca lui Gunnar Prokop ii plac fetele tinere si care se lasa usor..a fost perioada romancelor, unguroaicelor apoi asiaticele si acum vad braziliencelor la Viena..toate fete bune (si la propriu si la figurat).. Mai lasati-ma cu braziliencele voastre le batem azi de e scoatem handbalul din cap (sper)...asa este cand joci acasa si in coreea jucau coreencele de au speriat europa..pana au dat de rusoaice si sa rupt filmul..daca romania joaca la 80-85 % din potential (pina acum eu nu cred ca am dat mai mult dde 50% dince pot fetele astea) brazilia nu are nici o sansa nici cu publicul nici cu toti arbitrtii din lume!! trebuie sa facem si noi un meci mare

Vezi toate comentariile (3)
Comentează