SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

O junioară din România a cîştigat cel mai prestigios turneu de tenis dedicat vîrstei ei!

Articol de GSP - Publicat luni, 30 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat luni, 30 ianuarie 2012 13:29

Jucatoarea de tenis Jaqueline Adina Cristian, numarul 1 in Romania la categoria 14 ani, a castigat ieri cel mai prestigios turneu mondial dedicat juniorilor, Les Petits As. In finala, Jaqueline a invins-o pe favorita numarul 1, Alicia Black (SUA), cu scorul de 6-2, 6-3. In tot turneul, Jaqueline, cap de serie numarul 11, a pierdut doar un set.

Jaqueline a fost premiata de catre fostul tenismen american Michael Chang (numarul 2 mondial in clasamentul ATP, in 1996), castigator al turneului de la Roland Garros (1989), finalist la Australian Open si US Open (ambele in 1996), dar si castigator la Les Petits As, in 1986.

Odata cu aceasta performanta, Jaqueline intra intr-o categorie selecta a castigatoarelor de la Les Petits As, alaturi de Martina Hingis (1991, 1992), Kim Clijsters (1997) si Bethanie Mattek-Sands (1999), proaspata castigatoare in proba de dublu-mixt de la Australian Open, alaturi de Horia Tecau.

Turneul s-a desfasurat in localitatea Tarbes (Franta), la acesta luand parte 64 de jucatori din 52 de tari. Les Petits As este considerat echivalentul Orange Bowl, cel mai prestigios turneu de juniori din SUA.

Citește și:
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
Superliga
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Campionate
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Superliga
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (9)
ionutz7895
ionutz7895  •  30 Ianuarie 2012, 22:42

Te scot la un suc?:)))

zanul_fm
zanul_fm  •  30 Ianuarie 2012, 19:56

Felicitari !

kasael57
kasael57  •  30 Ianuarie 2012, 19:35

Adina ! Felicitari ! Ai aratat ca romanii sunt si altfel fata de cum cred strainii si marea parte a autoritatilor noastre ! Sa te pregatesti toata viata ta pe toate fronturile si mii de succese in continuare, dar , mai ales ....ai grija, suntem cu ochii pe tine !!

Vezi toate comentariile (9)
Comentează