SPORTURI  »  BOX  »  SCANDAL ÎN BOX

Mari probleme pentru bătăuşi! Chisora poate fi suspendat pe viaţă, Haye e căutat de Scotland Yard

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 20 februarie 2012 00:00 / Actualizat luni, 20 februarie 2012 15:13

UPDATE / Dereck Chisora ar putea fi suspendat pe viaţă, se arată într-un comunicat întocmit de Bristish Boxing Board of Control (BBBofC), federaţia de box profesionist din Regatul Unit. Secretarul general Robert Smith a declarat pentru The Guardian: "Cu siguranţă că poate fi suspendat pe viaţă.

Chisora poate fi amendat sau suspendat, dar poate pierde şi licenţa. Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre David Haye. Acesta nu este licenţiat al BBBofC."

Cu toate acestea, şi David Haye are mari probleme. Poliţia germană a cerut sprijinul celor de la Scotland Yard pentru a-l găsi pe Haye, despre care se spune că s-ar fi întors în Marea Britanie.

---------------------------------------------------------------------

Dereck Chisora, care a fost arestat, duminică, după ce s-a bătut cu compatriotul său David Haye în timpul conferinţei de presă după înfrîngerea din meciul pentru titlul WBC cu ucraineanul Vitali Klitschko, a fost eliberat.

"După ce au fost audiaţi, procurorii au decis ca Dereck Chisora şi antrenorul său Don Charles să fie eliberaţi", a declarat purtătorul de cuvînt al poliţiei din Munchen, precizînd că cei doi fac obiectul unei anchete.

Citeşte AICI schimbul de replici dintre Haye şi Chisora!

Pugilistul britanic a fost reţinut de poliţia din Minchen, duminică, la cîteva ore după ce s-a bătut cu compatriotul său David Haye în timpul conferinţei de presă care a avut loc după lupta cu Klitschko. Poliţia germană i-a reţinut pe Chisora şi pe antrenorul acestuia, Don Charles, în timp ce se pregăteau să se urce în avionul spre Marea Britanie.

Poliţiştii vor să îl supună unui interogatoriu şi pe fostul campion David Haye, înainte ca acesta să părăsească Germania, unde s-a aflat în calitate de consultant pentru BBC.

Dereck Chisora a avut un schimb dur de replici urmat de o încăierare cu David Haye, în timpul conferinţei de presă de la finalul meciului pierdut în faţa ucraineanului Vitali Klitschko, contînd pentru centura WBC la categoria grea, meci pe care l-a pierdut prin decizie unanimă: 118-110, 118-110, 119-111.

Vezi mai jos scandalul de la conferinţa de presă!

Citește și:
Gesturile lui Raphinha în fața fanilor lui Atletico, la final: „Jaf!” » Replica madrilenilor
Campionate
Gesturile lui Raphinha în fața fanilor lui Atletico, la final: „Jaf!” » Replica madrilenilor
Veste-șoc după seara de Liga Campionilor: ratează Campionatul Mondial!
Liga Campionilor
Veste-șoc după seara de Liga Campionilor: ratează Campionatul Mondial!
Hansi Flick exclamă: „Fantastic!” » Faza-cheie scoasă în evidență, după Atletico - Barcelona
Liga Campionilor
Hansi Flick exclamă: „Fantastic!” » Faza-cheie scoasă în evidență, după Atletico - Barcelona
Ioana Cosma: „Ești una dintre cele mai frumoase sportive” » Replică hazlie: „Pun o poză în lenjerie, bubuie Instagramul!”
Handbal
Ioana Cosma: „Ești una dintre cele mai frumoase sportive” » Replică hazlie: „Pun o poză în lenjerie, bubuie Instagramul!”
FOTO Proiect de lux: mașini unicat pentru un singur client. Miliardarii planetei vor putea să aibă, în sfârșit propriul automobil unic
Profit.ro
FOTO Proiect de lux: mașini unicat pentru un singur client. Miliardarii planetei vor putea să aibă, în sfârșit propriul automobil unic
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Una dintre cele mai frumoase sportive” din România are o poveste cutremurătoare: „Cum să îmi fie rușine?!”

Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”


Comentarii (4)
Skald
Skald  •  20 Februarie 2012, 21:10
Postat de iowin pe 20 Februarie 2012, 15:30

Doar un taran cu gura mare ,atat!

2 maimute ce au coborat din pom acum 5 minute

danieliorga2000
danieliorga2000  •  20 Februarie 2012, 16:34

Circ pentru a putea strange spectatori la viitorul lor meci. Cine s-ar fi uitat altfel la doi loseri care lupta doar pentru palmares.

syntrax
syntrax  •  20 Februarie 2012, 16:24

Numai gura e de el...Il bate David de ii suna apa in cap...Partea mai nasoala e ca daca il impusca careva pe David acuma pe asta il baga la puscarie:))))

Vezi toate comentariile (4)
Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!