INTERNATIONAL  »  FINALA EUROPA LEAGUE 2012  »  ATLETICO MADRID - ATHLETIC BILBAO, ASTĂZI, ORA 21:45, NAŢIONAL ARENA, ÎN DIRECT PE PROTV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Porumboiu s-a decis: "Pentru nora mea, Arantxa, ţin cu bascii"

Porumboiu nu va lipsi de la finala Europa League
Porumboiu nu va lipsi de la finala Europa League

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 mai 2012 00:00 / Actualizat marti, 08 mai 2012 19:12

Adrian Porumboiu, al cărui fiu e căsătorit cu Arantxa, bască din Franţa, spune că diseară va fi prezent pe Arena Naţională şi va fi suporterul lui Bilbao.

Athletic Bilbao va avea un suporter de lux din rîndul patronilor din Liga 1. E vorba despre Adrian Porumboiu. "Soţia fiului meu Corneliu, Arantxa, e bască din Franţa şi prin intermediul ei şi al familiei am ajuns să-i cunosc mai îndeaproape pe basci. Sînt nişte oameni fantastici, iar prima lor calitate e onorabilitatea".

"Sînt oameni onorabili"
"Le-am învăţat tradiţiile chiar de la nunta fiului meu cu Arantxa. Cuscrul, care e medic, mi-a dat cadou o sabie, denumită sabia onorabilităţii. Totul se întîmpla înaintea meciului Vaslui - Steaua din 2006, ultima etapă. În restaurant era şi Gigi Becali, care a văzut sabia, a venit şi mi-a zis: «Bagă sabia în mine, numai dă-mi meciul mîine!", povesteşte Porumboiu.

"Limba n-am reuşit să o învăţ. E complicată rău. N-are nimic în comun cu limbile latine, cu cele germanice, englezeşti şi aşa mai departe. Dar, repet, bascii sînt nişte oameni adevăraţi, ospitalieri, cu petreceri chiar mai lungi decît ale noastre. Şi sînt foarte uniţi. De-asta ţin cu Athletic Bilbao miercuri seară", a adăugat patronul lui FC Vaslui

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (4)
lollol
lollol  •  09 Mai 2012, 14:25

daca tot ia dat vaslui meciul du-te acu si baga sabia in el si scapa-ne =))

aliosaalex
aliosaalex  •  09 Mai 2012, 12:23
Postat de il_unico_capitano_totti pe 09 Mai 2012, 11:39

inaintea meciului Vaslui - Steaua din 2006, ultima etapă. În restaurant era şi Gigi Becali, care a văzut sabia, a venit şi mi-a zis: «Bagă sabia în mine, numai dă-mi meciul mîine!", si a bagat-o. acel meci s-a terminat 4+0 pt steaua, pe banca moldovenilor era rednic strambul.

lasa pe altii sa comenteze aici! fanii cfr-ului ar trebui sa se uite cum cistga cfr-ul campionatul asta : fc brasov unde aia de disperare ca n-o baga in poarta cfr-istii au dat-o pe volei otelul galati unde s-a spart zidul ca prin minune si ar mai exemple ..... nu mai vorbesc de aseara cu u cluj ! eu sint curios sa vad cum mai iese cadu prin oras dupa gesturile pe care le-a facut aseara , si nu ma gindesc la corectii fizice ....ma gindesc ca ar trebui sa- i crape obrazul de rusine pentru ca prin gestul lui si-a batut joc de 20 000 de oameni privindu-i de un spectacol pentru care au platit

il_unico_capitano_totti
il_unico_capitano_totti  •  09 Mai 2012, 11:39

inaintea meciului Vaslui - Steaua din 2006, ultima etapă. În restaurant era şi Gigi Becali, care a văzut sabia, a venit şi mi-a zis: «Bagă sabia în mine, numai dă-mi meciul mîine!", si a bagat-o. acel meci s-a terminat 4+0 pt steaua, pe banca moldovenilor era rednic strambul.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează