SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL SPANIEI

Alberto Contador se întoarce în Turul Spaniei: "Sînt cu ochii pe Froome"

Alberto Contador (foto: reuters)
Alberto Contador (foto: reuters)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 august 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 15 august 2012 15:20

"Am muncit mult şi sînt foarte motivat. Froome e de supravegheat în Turul Spaniei". Proaspăt întors din suspendare, spaniolul Alberto Contador e convins că va avea o concurenţă dură pe şoselele iberice, dar vrea să arate că încă e liderul absolut în ciclismul profesionist

În vîrstă de 29 de ani, rutierul de la Saxo Bank participă în Turul Spaniei cu ochii fixaţi pe tricoul roşu. Contador a cîştigat competiţia la singura sa participare, în 2008, şi se va baza pe Jesus Hernandez, Daniel Navarro şi Benjamin Noval, locotenenţii alături de care s-a impus în ultimul său Mare Tur, pentru a fi primul pe podiumul din Madrid.

Concurenţa se dovedeşte destul de densă, în condiţiile în care Chris Froome şi o echipă Sky complet dedicată britanicului vor încerca să completeze un sezon de colecţie pentru ciclismul din Regat. Froome a terminat pe locul secund Turul Spaniei din 2011, în faţa lui Bradley Wiggins, dar rolurile s-au schimbat în Turul Franţei din acest an, atunci cînd Wiggo a obţinut prima victorie britanică în Hexagon.

"Froome a arătat anul trecut că e pregătit să cîştige Vuelta. Anul acesta a arătat o formă incredibilă în Turul Franţei şi a demonstrat că a fost cel mai puternic ciclist. Ştiu că Froome vine în Turul Spaniei pentru tricoul roşu şi că va fi un adversar de temut", a explicat Contador pe site-ul personal.

Al patrulea în Eneco Tour, acolo unde şi-a reglat ultimele şuruburi înainte de Vuelta, Contador spune că "m-am pregătit bine. Voi avea ca ţintă victoria în clasamentul general din Vuelta. Ştiu că şi alţii vor avea asta în gînd, dar uneori cîştigi şi alteori pierzi. Am muncit mult şi sînt extra-motivat, pentru că e o cursă în ţara mea natală".

CITEŞTE ŞI: Începe Turul Spaniei! Alberto Contador revine pe şosea + alţi 3 favoriţi

Turul Spaniei numără 21 de etape, disputate între 18 august şi 9 septembrie. E de notat că organizatorii au optat pentru un traseu la nord de Madrid, nicio etapă neavînd loc în sudul Spaniei, după temperaturile groaznice de anul trecut. Etapele vor fi comentate pe GSP.ro.

Citește și:
Daniel Pancu intervine, după anunțul lui Nelu Varga: „În cazul ăsta, nu mai rămân la CFR!”
Superliga
Daniel Pancu intervine, după anunțul lui Nelu Varga: „În cazul ăsta, nu mai rămân la CFR!”
OUT de la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica
Superliga
OUT de la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica
Zoe Elena l-a cucerit pe cel mai în vogă tânăr fotbalist din Liga Campionilor
Campionate
Zoe Elena l-a cucerit pe cel mai în vogă tânăr fotbalist din Liga Campionilor
Stadion nou în România până la sfârșitul deceniului! Când va fi gata arena de 64 de milioane de euro
Liga 2
Stadion nou în România până la sfârșitul deceniului! Când va fi gata arena de 64 de milioane de euro
FOTO Cel mai mare food hall din Europa de Est, în România. Este dezvăluit primul val de branduri
Profit.ro
FOTO Cel mai mare food hall din Europa de Est, în România. Este dezvăluit primul val de branduri
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (2)
budur
budur  •  20 August 2012, 12:48

asa turul se va decide in 2

cyoby24
cyoby24  •  16 August 2012, 00:29

Pacat ca FDJ nu la trimis pe PINOT... cu siguranta era turul mai interesant.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează