FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - ŞAHTIOR 0-3

VIDEO Un fleac, i-au ciuruit! » Şahtior s-a distrat în amicalul cu Petrolul, scor 3-0

Luiz Adriano a deschis scorul în meciul cu Petrolul.
Luiz Adriano a deschis scorul în meciul cu Petrolul.

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 septembrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 07 septembrie 2012 22:03

Chiar şi fără mulţi internaţionali, trupa lui Mircea Lucescu s-a distrat aseară în compania "lupilor".

Ucrainenii şi-au făcut simţită superioritatea încă de la primele atingeri de balon. "Magicienii" Ilsinho, Willian sau Fernandinho i-au ameţit pe "petrolişti" prin atingerile fine şi artificiile tehnice la care au apelat. Cu toate astea, primii care s-au dovedit periculoşi au fost românii, Opriţa încercînd poarta, însă şutul său a trecut mult peste poartă (25).

VIDEO: Vezi AICI fazele meciului!

Îndrăzneala băieţilor lui Rednic a fost rapid taxată: brazilienii s-au pus pe jucat şi, fără să forţeze, au punctat de două ori. Luiz Adriano a trecut ca un uragan pe lîngă Manasse şi l-a învins pe Hamutovski (27), iar cu două minute înainte de finalul primei părţi, Fernandinho a recuperat, după o gafă a aceluiaşi Manasse, a sprintat pînă în marginea careului şi a făcut 0-2 cu un şut ca din tun (43).

După pauză, Şahtiorul nu a mai fost aceeaşi echipă. "Vrăjitorii" lui Il Luce au lăsat-o mai moale, iar Vlad Morar a fost aproape să reducă din avantaj, cu un şut violent de la 25 de metri (76).

Oaspeţii i-au simţit mai slabi pe amfitrioni şi au forţat numai pe final pentru a face scor de forfait. Akulinin a scăpat singur şi l-a păcălit pe Bornescu cu un şut pe jos (89).

"De la mijloc în sus am jucat cu oamenii de bază. Nu m-a interesat scorul, dar am avut motivaţie şi la acest meci. Sînt utile astfel de partide pentru Petrolul, aşa vor ajunge respectaţi ca Şahtior!" ( Mircea Lucescu, antrenor Şahtior Doneţk)

Petrolul - Şahtior 0-3
Au marcat: Luiz Adriano (26), Fernandinho (43), Akulinin (89)

Petrolul: Hamutovski - S. Achim, Geraldo, Manasse, G. Mendy - Opriţa, Mustivar, Boudjemaa, Ad. Cristea - Bokila, Hamza. Antrenor: Mircea Rednic. Au mai jucat: Bornescu, Hoban, M. Cristescu, Morar, L. Marinescu, Alcenat, Galamaz, N. Tony

Şahtior: Kaniboloţki - Ilsinho, Polianski, Cigrinski, Kobin - Gai - Douglas Costa, Fernandinho, Alex Teixeira, Willian - Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu. Au mai jucat: Şust, Ordeţ, Alan Patrick, Bruno Renan, Totoviski, Pisko, Akulinin, Adamenko.

Citește și:
Prea târziu! Naivă în prima repriză, FCSB s-a trezit după pauză, dar n-a putut să o întoarcă pe Fenerbahce. Final de aventură în Europa League
Europa League
Prea târziu! Naivă în prima repriză, FCSB s-a trezit după pauză, dar n-a putut să o întoarcă pe Fenerbahce. Final de aventură în Europa League
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Europa League
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Toate echipele calificate din grupa Europa League: „roșu” pentru Răzvan Lucescu, PAOK s-a prăbușit!
Europa League
Toate echipele calificate din grupa Europa League: „roșu” pentru Răzvan Lucescu, PAOK s-a prăbușit!
Benzema s-a enervat, după ce a văzut noua ofertă: s-a retras din echipă și REFUZĂ să mai joace!
Campionate
Benzema s-a enervat, după ce a văzut noua ofertă: s-a retras din echipă și REFUZĂ să mai joace!
FOTO Brand de mare succes în comunism revine pe piață
Profit.ro
FOTO Brand de mare succes în comunism revine pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (1)
nicol1981
nicol1981  •  08 Septembrie 2012, 09:44

rednic sa-si dea DEMISIA neaparat se vede ca nu are o idee de joc tot insista cu acest cristea care se plimba pe teren

Vezi toate comentariile (1)
Comentează