INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-2

VIDEO&FOTO Extaz în iarbă » În culmea fericirii, după Real - Man. City 3-2, Mourinho a sărbătorit ca un jucător

Jose Mourinho, 49 de ani. El este +5   FOTO
Jose Mourinho, 49 de ani. El este "UNICUL" // Foto: AP/Agerpres

Articol de - Publicat joi, 20 septembrie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 19 septembrie 2012 21:53

În ultima clipă a învins Madridul, iar antrenorul său a plonjat pe gazon la fel ca Ronaldo. O bucurie similară celei din 2006, cînd antrena la Chelsea.

Ultimele zile, după eşecul de la Sevilla din campionat (0-1), fuseseră înfiorătoare pentru Mourinho. Tensiune, nervi, cuvinte dure - "N-am echipă, băieţii mei nu au mintea la fotbal" -, ceartă cu propriii jucători în vestiar, pedepse - vicecăpitanul Sergio Ramos a fost rezervă marţi seară, la fel ca Ozil, Modrici şi Benzema!

Şi, dintr-o dată, golul lui Ronaldo. După 0-1 şi 1-2 cu Man. City, 3-2 Cristiano în ultimul minut. CR7 plonjează pe gazon paralel cu peluza. În timp ce Mourinho, antrenorul său, sprintează cîţiva metri şi îi imită gestul, aruncîndu-se în genunchi. Pe teren! Afirmînd apoi: "Mi-am regăsit echipa. Compactă, solidară, implicată. Şi învingătoare. Iată ADN-ul Realului!".

Pe 31 octombrie 2006, cînd era manager la Chelsea, iar Drogba a egalat la Barcelona (2-2) în ultimele secunde, Jose a celebrat la fel ca acum. În genunchi. Numai că în afara terenului.

"Psihopatul a celebrat ca un fotbalist. Aşa compensează frustrarea că a fost o «petardă» de jucător" (Alfons Godall, fost preşedinte la Barcelona)

205 milioane de euro a ţinut Mourinho pe bancă la startul meciului cu City: Ramos, Kaka, Benzema, Ozil, Coentrao şi Modrici

Citește și:
Daniel Pancu are de luat deja o primă decizie la Rapid
Superliga
Daniel Pancu are de luat deja o primă decizie la Rapid
Șarmanta prezentatoare TV a fost cucerită de stilul lui Cristi Chivu: „Mi-a plăcut ce a încercat el să transmită”
Campionate
Șarmanta prezentatoare TV a fost cucerită de stilul lui Cristi Chivu: „Mi-a plăcut ce a încercat el să transmită”
Schimbare majoră în Superliga » Modelul pe care LPF vrea să-l preia din Austria: „Altfel n-o să producem rezultate”
Superliga
Schimbare majoră în Superliga » Modelul pe care LPF vrea să-l preia din Austria: „Altfel n-o să producem rezultate”
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Stiri extrasport
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
FOTO Model legendar revine după 36 de ani ca mașină electrică și cu preț mai mic
Profit.ro
FOTO Model legendar revine după 36 de ani ca mașină electrică și cu preț mai mic
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini


Comentarii (1)
alpineunulrestulsuntcopii
alpineunulrestulsuntcopii  •  20 Septembrie 2012, 16:29

ba e superb cum se arunca asta pe iarba. daca nu stii sa te bucuri la ce sa mai castigi. si asta nu e bucurie in genu lu sumudica. mourinho se bucura intr-un mod sportiv. e de generic gestul.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează