INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - MANCHESTER UNITED, AZI, 21:45, DIGISPORT 1, DOLCESPORT 1, TVR 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Luaţi-i tare! United nu duce 90 de minute » Evra: ”Problema e în cap”

Patrice Evra (foto: reuters)
Patrice Evra (foto: reuters)

Articol de - Publicat marti, 02 octombrie 2012 00:00 / Actualizat luni, 01 octombrie 2012 21:22

Francezul Evra a recunoscut că ”diavolii” au perioade în timpul unui meci în care nu se concentrează: ”N-avem viteză, pierdem multe dueluri şi încasăm goluri stupide”


CFR-ul are o şansă mare diseară. Manchester United nu e tocmai în apele ei în acest debut de sezon. Chiar şi cînd cîştigă, are perioade de letargie în joc. Ultima care a profitat de această anomalie din "mecanismul" trupei lui Alex Ferguson a fost Tottenham, învingătoare sîmbătă, cu 3-2, chiar pe Old Trafford.

Spurs a zburdat în prima repriză, intrînd la pauză cu 2-0 pe tabelă, iar fundaşul lui United, Patrice Evra, recunoaşte că totul pleacă de la o anume lipsă de concentrare: "Un meci are 90 de minute, dar noi am jucat doar după pauză. Problema e în capetele noastre. Nu reuşim să rămînem în priză tot timpul".

Şi cînd apar asemenea momente, mecanismul lui United se dereglează: "N-avem viteză, pierdem multe dueluri şi încasăm goluri stupide". Internaţionalul francez speră să fi fost "doar un accident şi la Cluj să dovedim din nou acea mentalitate de învingători pe care am arătat-o cu Galatasaray în repriza secundă".

2 eşecuri, ambele în campionat, a înregistrat United în primele 8 meciuri ale acestui sezon în toate competiţiile
9 goluri au încasat "diavolii" în 6 etape scurse din Premier League, 10 cu acela primit în Cupa Ligii

"Nici o şansă să joc la Cluj cu puştii. Nu voi mai repeta greşelile din sezonul trecut"
"CFR a scos-o pe Basel în preliminarii. Iar să cîştigi la Braga nu-i deloc uşor. O să-i luăm pe români foarte în serios"
Alex Ferguson, manager Man. United

"Meciul de la Cluj e foarte important. Dacă batem şi acolo, cu două victorii din primele două meciuri vom fi într-o poziţie excelentă"
Wayne Rooney, atacant Man. United

525971-caseta.jpg

Citește și:
Ana Bărbosu a rămas fără medalia de la Jocurile Olimpice!
Gimnastica
Ana Bărbosu a rămas fără medalia de la Jocurile Olimpice!
Îl mai recunoașteți? „Bașkanul” Stelei care a îngenuncheat-o pe Fenerbahce: „Eu zic 2-1 astăzi”
Europa League
Îl mai recunoașteți? „Bașkanul” Stelei care a îngenuncheat-o pe Fenerbahce: „Eu zic 2-1 astăzi”
„Stâlpul” Goian crede că FCSB trebuie să renunțe URGENT la 3 titulari: „Nu mai e ce trebuie, iar de el nu mi-a plăcut niciodată!”
Superliga
„Stâlpul” Goian crede că FCSB trebuie să renunțe URGENT la 3 titulari: „Nu mai e ce trebuie, iar de el nu mi-a plăcut niciodată!”
„Dan Capatos m-a oripilat în această dimineață, e absolut inuman ce a făcut!” » Atac devastator: „E abominabil să profiți așa de un om”
Media
„Dan Capatos m-a oripilat în această dimineață, e absolut inuman ce a făcut!” » Atac devastator: „E abominabil să profiți așa de un om”
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (22)
robyg
robyg  •  02 Octombrie 2012, 16:07
Postat de steaua.2 pe 02 Octombrie 2012, 10:04

La anul suntem noi ! Titlu numărul 24 și eventul ! Duminica va tăvălim la București !

sansa stelei e un arbitraj ca al lui cristi balaj la tg-jiu. asa da, asa-i usor sa ajungi pe primul loc ! sper sa nu va tina pana la finalul campionatului . . .

robyg
robyg  •  02 Octombrie 2012, 16:01

pentru prima data, sunt sanse reale pt CFR sa prinda primavara europeana, si chiar meritat ! ma refer aici la calitatea jocului prestat, care e clar superioara precedentelor aparitii in UCL. prima data era un Kone, a doua oara un Traore - varfuri pe care se baza (aproape) exclusiv jocul de atac, fara prea multe variante. pe Kapetanos nu-l vad sa duca singur echipa pe spate; dar este o linie de mijloc mai echilibrat, mai combinativ; nu doar un singur mijlocas - Culio sau Peralta - si ceilalti 2-3 figuranti. cu Sougou si Bastos in linia a doua, parca atacul e mai eficient. eu l-as pune totusi pe Rui Pedro in locul lui Camora . . . Hai CFR, va tinem pumnii !!!

delouene
delouene  •  02 Octombrie 2012, 15:52

Daca CFR-ul inscrie in prima repriza, nu pierde meciul. Ce, aia au mai multe picioare? Norocul este ca fotbalistii CFR-ului au alta mentalitate decat ceilalti din campionat, ca nu-s romani! Aici e cheia!

Vezi toate comentariile (22)
Comentează