INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEW YORK

Şeicii lui Manchester City trec Oceanul: "Sînt 19 milioane de oameni, multe oportunităţi"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 mai 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 22 mai 2013 11:14

Două dintre cele mai bogate cluburi sportive din lume au anunţat că au format un parteneriat pentru a cumpăra o echipă în Major League Soccer, ce va activa în New York.

Manchester City şi echipa de baseball New York Yankees sînt cei doi proprietari ai formaţiei ce va purta numele New York City FC (NYCFC). MLS are în prezent 19 echipe, iar NYCFC ar urma să se alăture ligii de fotbal din SUA în sezonul 2015. "Zona New  York-ului are 19 milioane de oameni şi aşteptăm cu interes rivalitatea dintre New York City Football Club şi New York Red Bulls", a spus Don Garber, şeful MLS. Reprezentanţii lui Manchester City se vor ocupa de transferuri. Cel mai probabil "căminul" noii echipe se va afla în cartierul Flushing Meadows. 

Parteneriatul dintre City şi Yankees este deja în defăşurare. Echipa engleză, campioană în sezonul trecut, va disputa sîmbătă un meci cu Chelsea pe stadionul echipei de baseball Yankees, de 27 de ori deţinătoare a  trofeului MLB.

Citește și:
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
Superliga
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Campionate
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Superliga
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (1)
talpaiadului
talpaiadului  •  24 Mai 2013, 03:55

Este o idee excelenta. Americanii tineri au inceput sa inteleaga si sa indrageasca "soccer-ul", pentru ca a fost introdus in majoritatea scolilor, de la scoli primare la licee. Si facultatile au echipe de soccer acum, ceea ce nu era cazul acum 10-15 ani.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează