INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA

Mircea Sandu îi sfătuieşte pe stelişti: "Pregătiţi-vă apărarea pentru Comisia de Apel şi TAS!"

Articol de GSP - Publicat luni, 24 iunie 2013 00:00 / Actualizat luni, 24 iunie 2013 23:28

Mircea Sandu, preşedintele FRF, a vorbit despre cazul Stelei la Comisia de Disciplină şi îi sfătuieşte pe "militari" să pregătească deja apărarea pentru Comisia de Apel a UEFA şi la TAS.

"Nu am aflat încă un răspuns din partea UEFA, dar în orice caz Steaua ar trebui să-şi pregătească documentele pentru apel şi recurs. Dacă astăzi se anunţă un verdict este după părerea mea inevitabil să se ajungă la TAS. Dacă verdictul este nefavorabil, Steaua trebuie să-şi pregătească apărarea mai departe pentru recurs. Dacă astăzi se întîmplă ceea ce se întîmplă, să fie sancţionată, Steaua trebuie să-şi pregătească apelul şi apoi la TAS.

Mai departe, dacă Steaua pierde şi la TAS, Steaua nu va mai merge în cupele europene pe perioada care se va da. Dacă Steaua face apel, în cinci zile, vineri sau luni se judecă apelul. Apoi, într-o săptămîna se poate judecă recursul, deci pe 7 iulie ar putea află dacă poate juca în cupele europene sau nu. TAS poate să judece mai repede pentru că se apropie competiţia", a spus Mircea Sandu pentru Mediafax.

"Nu pierdem locul Stelei"
Oficialul FRF s-a referit şi la posibilitatea pierderii unui loc în Europa în cazul în care Steaua va fi exclusă definitiv din competiţie.

"Deci, indiferent de verdictul de azi, Steaua are căile de atac, fără doar şi poate. Şi trebuie să se decidă înainte de a începe competiţia. Pentru că în cazul în care Steaua este exclusă definitiv, după cele trei instanţe judecătoreşti, atunci, conform regulamentului, trebuie să pătrundă în Liga Campionilor echipa de pe locul doi din campionatul României şi se coboară un loc cu Liga Europa (n.r. - FC Vaslui ar urma să evolueze în Liga Europa).

Astea sînt prevederile regulamentare. Eu am discutat de două ori cu colegii de la departamentul internaţional şi este clar, în urma criteriului sportiv şi mai apoi cel de licenţiere, echipa de pe locul următor participă la competiţie în situaţia în care cea care şi-a capătat dreptul nu îndeplineşte condiţiile. În 2007, undeva în aprilie, s-a luat această decizie, că orice decizie definitivă să atragă după sine înlocuirea cu următoarea clasată. Dar poate nu e nevoie de asta. În orice caz, România nu pierde locul în Champions League, merge echipa de pe locul doi", a declarat Mircea Sandu pentru Mediafax.

Citește și:
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Special
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Directorul GSP, detalii din ședința în care lui Lucescu i s-a făcut rău » Deranjat de reacția a doi fotbaliști: „A leșinat pur și simplu!”
Nationala
Directorul GSP, detalii din ședința în care lui Lucescu i s-a făcut rău » Deranjat de reacția a doi fotbaliști: „A leșinat pur și simplu!”
Intră la negocieri pentru numirea lui Olăroiu pe banca tehnică
Campionate
Intră la negocieri pentru numirea lui Olăroiu pe banca tehnică
Ea e artistă cu milioane de vizualizări, el e fotbalist în România! Cuplul care nu se mai ascunde: imaginile postate
Altele
Ea e artistă cu milioane de vizualizări, el e fotbalist în România! Cuplul care nu se mai ascunde: imaginile postate
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (107)
sakamoto
sakamoto  •  25 Iunie 2013, 19:11

O perioada de timp- dupa operatia la buci-buci- Mircea Spaga, era retras. Parca se simtea cu musca pe caciula! De o vreme iese cu tot felul de cacareze. Braveaza viitorul pirnaias? Il obsedeaza zgomotul de bratari. Nu scapa de ele pt Craiova, Timisoara, Arges, UTA, Bihor, Sportul, Rapid,U Cluj. Sa mearga acolo cu Mitica, Duru, Coltescu, Tudor, Hateganu, Kovacs, Corpodean, Rusandu, Robert Dumitru etc. Au distrus fotbalul romanesc! Si ce fotbalisti am avut! Dupa Mafie...potopul!

andreas1996
andreas1996  •  25 Iunie 2013, 14:02

pai si daca prin absurd vasluiul va putea sa joace in europa, cum va juca ? bun, pandurii or sa intre in locul stelei in liga si vor juca cu vardar skopje, dar pandurii daca erau dinainte in urne, nu erau capi de serie. dar daca se va intampla asa, ar trebui ca astra si petrolul sa aibe aceleasi adversare iar vaslui sa aibe adversara pandurilor. sau, nu stiu sa intre vaslui in liga si sa ramana aceleasi echipe in europa league desi nu cred ca s-ar putea.

gabonne1982
gabonne1982  •  25 Iunie 2013, 11:02

mai bine ti-ai pregati tu si Dragomir apararea in fata procurorilor DNA

Vezi toate comentariile (107)
Comentează