FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL

Doi cît 50% din Bokila » Ce atacanţi a adus Petrolul după fuga congolezului

Camara a fost internațional de tineret portughez +2   FOTO
Camara a fost internațional de tineret portughez

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 iulie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 19 iulie 2013 20:36

Ploieştenii au adus doi atacanţi care au marcat, împreună, jumătate din cît a reuşit să înscrie Jeremy în sezonul precedent.

Jeremy Bokila a lăsat un gol imens nu doar în conturile ploieştenilor, care nu s-au ales momentan cu nici un ban de pe urma plecării sale, ci şi în compartimentul ofensiv. Congolezul a înscris 16 goluri în 31 de meciuri jucate în campionatul precedent.

Acum, Cosmin Contra speră să-l facă uitat pe Jeremy prin aducerea vîrfurilor Abel Camara, 23 de ani, şi Ferebory Dore, 24 de ani. Conform performanţelor celor doi din sezonul trecut, Jeremy a fost de două ori mai bun decît Camara şi Dore la un loc.

Camara a bifat 21 de partide pentru Beira Mar şi a înscris de 5 ori, iar Dore a scuturat plasa de 3 ori în cele 34 de întîlniri disputate în atacul lui Angers, alături de Keşeru. Cele două achiziţii prahovene au împreună 8 goluri, fix 50% din reuşitele lui Bokila!

Nici mijlocaşul camerunez Njongo Priso, 24 de ani, nu e prieten cu golul, el neizbutind să înscrie în cele 22 de partide jucate pentru ŢSKA Sofia în campionatul încheiat în urmă cu două luni. Nici unul dintre ultimii transferaţi nu poate juca la Cluj, fiindcă nu au primit "cartea verde".

De Lucas, suspendat din Spania
Petrolul nu se poate baza mîine pe mijlocaşul Pablo de Lucas. Oficialii clubului susţin că acesta are de ispăşit o suspendare primită în ultima etapă a sezonului trecut, pe cînd juca la Salamanca. Atunci, într-un meci cu Tenerife, 2-2, a luat "roşu" direct după ce a împins un adversar. Oficialii LPF au explicat cum se poate ca un jucător să-şi ispăşească pedeapsa într-un alt campionat: "Salamanca probabil că i-a trecut pe «cartea verde» şi acel cartonaş roşu luat în ultima etapă, şi atunci trebuie să-şi ispăşească pedeapsa la noi!".

2,8 milioane de euro e cota de piaţă a lui Jeremy Bokila, adică aproape dublu decît Camara, 1 milion de euro, şi Dore, 500.000 de euro

579668-u-cluj-petrolul.jpg

Citește și:
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League!”
Superliga
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League!”
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Stiri extrasport
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
Handbal
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini
Stiri extrasport
Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini
ULTIMA ORĂ O companie low-cost anulează aproape toate zborurile de pe Aeroportul Otopeni
Profit.ro
ULTIMA ORĂ O companie low-cost anulează aproape toate zborurile de pe Aeroportul Otopeni
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini


Comentarii (7)
agb87
agb87  •  20 Iulie 2013, 12:14

Camara si Dore nu sunt anuntati oficial! Asta inseamna ca oricand orice intelegere care exista doar la nivel verbal poate pica si ei se pot urca in avion. De la noi au fugit altii care aveau si contracte, d-apoi astia....

randymoss
randymoss  •  20 Iulie 2013, 11:58

Dore va confirma e mult mai bun decat camara si a jucat in liga 2 franceza la o echipa care s a luptat pt promovare pana in ultimele etape .priso ala e o petarda l au adus ca dublura la damien boudjemaa.vedeta acestui campionat va fi Fode Dore daca va semna o sa vedeti

vladutz13
vladutz13  •  20 Iulie 2013, 10:53

Cine stie cat de buni sunt... vom vedea. Important e ca Petrolul a adus 2 atacanti intr-o saptamana, ca macar unul sa confirme. La noi??? au plecat 2 atacanti si am adus unul care pare foarte slab. Trebuiau adusi 3.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează