SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL / 15:10

Linnell:

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 iunie 2007 00:00

"Nu se mai pune problema asa, dupa atata timp. Au trecut zeci de ani, iar acele performante sunt istorie. Acum e prezentul si ambele echipe lupta pentru revenirea in elita handbalului mondial. Handbalul romanesc a crescut in ultima perioada si va fi o confruntare dificila pentru calificarea la Europenele de anul viitor", a spus Linnell pentru trimisul MEDIAFAX.

Antrenorul nationalei de handbal masculin a Suediei, Ingemar Linnell, a declarat, marti, pentru MEDIAFAX, ca nu mai are importanta faptul ca echipa sa si cea a Romaniei sunt singurele din lume care au cucerit patru titluri mondiale, acestea fiind istorie.

Antrenorul nationalei suedeze este de parere ca jucatorii sai pot invinge in ambele manse si nu considera ca Romania are un avantaj, pentru ca joaca returul pe teren propriu. "Noi speram ca ne vom califica. Nu pot vorbi de sanse in procente. Eu nu gandesc asa. stiu insa ca echipa Suediei poate invinge si acasa, in meciul tur, dar si in Romania, in meciul retur. Nu vrem sa lasam nicio sansa Romaniei", a afirmat Linnell.

Ingemar Linnell a precizat ca nu se gandeste la revansa dupa ce Romania a invins Suedia la feminin, in barajul pentru CM din 2007. "Nu gandesc in termini gen «Ne luam revansa pentru echipa feminina a Suediei». Este o alta echipa si o alta competitie. Noi am inceput pregatirea, jucam meciurile amicale cu Danemarca si vom continua sa ne antrenam din greu, pentru a ne atinge obiectivul nostru", a incheiat tehnicianul formatiei nordice.

Marti seara, la Kristianstad, elevii sai au pierdut partida de verificare, cu reprezentativa Danemarcei, la doar un gol, 33-34 (18-16), dupa ce au condus majoritatea timpului. Din lotul suedez nu au facut parte insa vedetele de la THW Kiel, campioana Germaniei, trio-ul Vranjes, Andersson si Svensson. Interul stanga Kim Andersson a declarat la finalul partidei ca nu cunoaste echipa Romaniei, dar stie ce presiune poate pune publicul din Constanta pe adversari. "Nu cunosc jucatorii romani, cu exceptia lui Marian Cozma, care joaca la Veszprem, dar am jucat la Constanta, cu THW Kiel, toamna trecuta si stiu ce presiune pune publicul de acolo. Va fi dificil, sunt convins, dar cred ca inaintea meciului tur sansele la calificare sunt de partea noastra in proportie de 65 la suta. Vom vedea ce se va intampla apoi", a spus Andersson, care a fost menajat de antrenorul Linnell si va intra pe teren doar la meciul amical de miercuri, tot cu Danemarca, ultimul inaintea dublei manse oficiale, cu Romania.

Andersson a mai povestit ca nationala Suediei a mai jucat un singur meci la Karlskrona, la care a fost si el pe teren. "Am jucat anul trecut cu nationala Belgiei, la Karlskrona, in sala cea noua. Atunci am invins la vreo 13-14 goluri si mi-as dori sa se intample si acum, cu Romania, la fel. O ratare a calificarii la Europenele din 2008 ar fi foarte dezamagitoare pentru noi", a afirmat Andersson.

La partida disputata marti seara a asistat si presedintele FR Handbal, Cristian Gatu, care s-a aratat increzator in sansele nationalei Romaniei. "Dupa cum a jucat echipa Suediei nu pot spune ca m-a inspaimantat, ci mai degraba ca imi da o speranta pentru duminica. Totul depinde insa de jocul nostru, de seriozitatea jucatorilor si sacrificiul de care sunt capabili. Orice minge gresita va fi gol, pentru ca suedezii speculeaza orice. Voi discuta si cu antrenorii, pentru ca, personal, cred ca este periculos sa ne aparam in linie, la 6 metri, in fata Suediei. A fost notabila absenta interului Andersson, de aceea vreau sa vad si meciul de miercuri. Daca e sa ma tem de ceva, ma tem de echipa noastra, de fapt, de jocul nostru uneori inconstant", a precizat Gatu.

Cele doua adversare isi vor incheia pregatirea cu meciuri amicale. Suedia va juca miercuri, la Vaxjo, in timp ce Romania are pauza in aceeasi zi, dar joi, va disputa ultimul meci de verificare, cu Belgia, in Olanda.

Partida tur dintre Suedia si Romania va avea loc duminica, de la ora 16.30.

Citește și:
De la Slatina, Claudiu Niculescu a numit principala favorită la titlu în Superliga: „E bună rău de tot”
Superliga
De la Slatina, Claudiu Niculescu a numit principala favorită la titlu în Superliga: „E bună rău de tot”
„Coșmarul” Craiovei a „spart” banca de ziua soției! » 300.000 de euro pentru cel mai nou bolid
Campionate
„Coșmarul” Craiovei a „spart” banca de ziua soției! » 300.000 de euro pentru cel mai nou bolid
Transfer anunțat la 12 ore după Hermannstadt - Dinamo » Contract pe doi ani și jumătate cu jucătorul de națională
Superliga
Transfer anunțat la 12 ore după Hermannstadt - Dinamo » Contract pe doi ani și jumătate cu jucătorul de națională
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Superliga
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Profit.ro
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează