FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Refuzat de Oţelul! » Steaua l-a luat pe Bogatinov după ce macedoneanul fusese propus la Galaţi

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat joi, 23 ianuarie 2014 22:52

Martin Bogatinov a fost propus Oţelului, însă gălăţenii l-au ales pe Goicoechea, un uruguayan care a apărat la Roma în sezonul trecut şi care cîştigă mai puţini bani


Transferul surprinzător al lui Martin Bogatinov la Steaua are o poveste şi mai interesantă decît faptul că macedoneanul nu a apărat nici un minut în primele cinci amicale ale iernii. Martin le-a fost propus şi altor cluburi din Liga 1 înainte ca roş-albaştrii să semneze cu el. Toate celelalte formaţii româneşti l-au respins însă! Unul dintre aceste cluburi, Oţelul, nu l-a luat pe Bogatinov din cauza salariului considerat prea mare, peste 10.000 de euro lunar, şi a preferat să-l cumpere pe Mauro Daniel Goicoechea, care a acceptat mai puţini bani.

Un portar cu un CV mai atrăgător şi mai tînăr cu doi ani decît noul stelist. Bogatinov, reprezentat de către agentul favorit al antrenorului Reghecampf, a apărat la Karpatî Lvov în sezonul precedent, dar Mircea Lucescu a recunoscut recent că nu-l cunoaşte: "Nu pot şti nici eu chiar toţi jucătorii din Ucraina! Îi cunosc însă pe toţi portarii de top care au evoluat în acest campionat". Goicoechea a jucat pentru AS Roma şi a prins în poarta echipei din capitala Italiei 15 partide, de trei ori mai multe decît a avut Bogdan Lobonţ, concurent pe post cu sud-americanul adus la Galaţi.

"Bogatinov nu a venit ca să fie numărul 1, titular rămîne Tătăruşanu. Macedoneanul va avea la dispoziţie jumătate de sezon ca să demonstreze că ne poate fi util"
Laurenţiu Reghecampf, antrenor Steaua


Mauro Goicoechea, 25 de ani
- 15 meciuri pentru Roma în sezonul 2012-2013, dintre care 13 ca titular. În aceeaşi stagiune, Lobonţ a prins doar 5 partide
- Roma l-a luat în vara trecută pe De Sanctis, de la Napoli, şi a hotărît să nu activeze clauza de transfer definitiv a lui Goicoechea, care a revenit la Danubio, liderul din Uruguay. Mauro nu şi-a mai făcut loc ca titular la Danubio, unde numărul 1 devenise între timp Ichazo, un internaţional uruguayan de tineret, în vîrstă de 21 de ani
- A apărat ultima oară într-un meci oficial în mai 2013: Fiorentina-Roma 0-1
- Nu are nici un meci în "naţionala" Uruguayului, unde titular este Muslera, ex-Lazio şi acum la Galatasaray


Martin Bogatinov, 27 de ani
- 22 de meciuri la Karpatî Lvov în sezonul 2012-2013
- A devenit liber de contract în vara aceasta, după şapte luni petrecute la echipa a doua, pedepsit că nu accepta reducerea salariului
- Ultima partidă oficială a sa a fost în mai 2013: Hoverla Ujgorod-Karpatî Lvov 2-1
- Are 15 jocuri pentru reprezentativa Macedoniei, ultimul disputat în urmă cu un an, un amical cîştigat cu 3-0 împotriva Danemarcei

"Steaua a fost dezastru!"
Gabi Balint i-a criticat dur pe oficialii, dar şi pe jucătorii Stelei după cele 5 meciuri amicale din stagiul de pregătire din Spania: "Jucătorii nu puteau sta în ghete. Steaua nu e singura echipă care face antrenamente fizice. Nu era mai uşor să faci un meci cu echipe de liga a treia, a patra, dacă voiau doar să-şi facă jocul? Joacă foarte, foarte prost. Mai bine nu aveau aceste meciuri acum. Poate era în avantajul lor să joace cu echipe mai mici, pasau mai uşor, îşi făceau jocul mai bine. Un dezastru!".

Duminică din nou în cantonament
Steaua a revenit ieri în ţară după primul cantonament al iernii, iar pînă duminică, atunci cînd vor pleca tot în Spania pentru al doilea stagiu, jucătorii au primit liber din partea conducerii. În partea a doua a pregătirilor, steliştii vor avea cinci meciuri amicale, toate transmise de DigiSport: cu Dinamo Kiev (28 ianuarie), IFK Goteborg (30 ianuarie), Lokomotiv Plovdiv (1 februarie), Korona Kielce (3 februarie) şi Elfsborg Boras (5 februarie). Momentan nu au fost stabilite orele de televizare a meciurilor.

"Nu ne credem campioni"
Fundaşul dreapta al Stelei, Cornel Rîpă, l-a impresionat pe Laurenţiu Reghecampf în primul stagiu de pregătire. Fostul gălăţean a vorbit despre lupta la titlu din acest sezon: "Eu cred că totul e la mîna noastră, dacă vom cîştiga primele două meciuri, cele două restanţe, vom lua o opţiune importantă pentru primul loc. Anul precedent ne-a ajutat şi programul, acum sîntem într-un deficit de meciuri, avem de recuperat. E mai greu atunci cînd alergi după alţii decît atunci cînd eşti tu cel urmărit, eu aşa cred. Oricum, nu ne credem campioni, mai avem mult de muncit".

Citește și:
Gigi Becali a izbucnit în direct: „Pentru asta, Rapid nu va lua titlul niciodată! Dumnezeu va face dreptate”
Superliga
Gigi Becali a izbucnit în direct: „Pentru asta, Rapid nu va lua titlul niciodată! Dumnezeu va face dreptate”
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
Jocurile Olimpice
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
A semnat și poate debuta vineri la Dinamo » Ce spune Andrei Nicolescu despre transferuri
Superliga
A semnat și poate debuta vineri la Dinamo » Ce spune Andrei Nicolescu despre transferuri
Intră la negocieri pentru transferul lui Siyabonga Ngezana
Superliga
Intră la negocieri pentru transferul lui Siyabonga Ngezana
Dacia se pregătește de finalul motoarelor GPL
Profit.ro
Dacia se pregătește de finalul motoarelor GPL
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (23)
juliusmad
juliusmad  •  24 Ianuarie 2014, 10:28
Postat de mariuss72 pe 24 Ianuarie 2014, 10:23

Ma rog, aia cu balegarul a fost o figura de stil, toate cluburile au rahat in curte :). Nu ma indoiesc ca o fi ceva de capul lui Buratino, dar la nivelul spre care tinde Steaua, mi se pare cel putin ciudat sa aduci un portar iesit din forma, necunoscut, in urma cu pregatirea. Asta in timp ce Tatarusanu e aproape de plecare. Si de ce sa aduci un portar de rezerva pe asa salariu, cind poti gasi un tinar de perspectiva pe bani mai putini. Astea's intrebari de om normal pe care in primul rind un stelist ar trebui sa si le puna.

de fapt ei isi puneau baza in cojocaru. deocamdata e tatarusanu care pleaca in vara. din vara o sa vedem cine va fi titularul. eu as prefera cojocaru, nitu si bogatinov

mariuss72
mariuss72  •  24 Ianuarie 2014, 10:23
Postat de juliusmad pe 24 Ianuarie 2014, 10:18

pai cum poti spune de un jucator ca e valoros sau nu daca nu l-ai vazut jucand?? iar aia cu miros de oaie e la un nivel destul de jos...aberatie, adica ;)

Ma rog, aia cu balegarul a fost o figura de stil, toate cluburile au rahat in curte :). Nu ma indoiesc ca o fi ceva de capul lui Buratino, dar la nivelul spre care tinde Steaua, mi se pare cel putin ciudat sa aduci un portar iesit din forma, necunoscut, in urma cu pregatirea. Asta in timp ce Tatarusanu e aproape de plecare. Si de ce sa aduci un portar de rezerva pe asa salariu, cind poti gasi un tinar de perspectiva pe bani mai putini. Astea's intrebari de om normal pe care in primul rind un stelist ar trebui sa si le puna.

juliusmad
juliusmad  •  24 Ianuarie 2014, 10:23
Postat de unico_biancorossi pe 24 Ianuarie 2014, 10:18

e ok treaba cu fasolea... dar ... bere... cu fasole.. mai vedem... nu glumesc ! e cod orange !..)) vine ditamai viscolul, hai sa ne luam conserve de fasole, multe, multe !..)) si 2 paini, desigur... doar nu ai incredere in STS, Romatsa, MAI, etc...

stiu, am vazut. aici e soare si bine...deocamdata. dar ne ameninta si pe noi de la ora 12 noaptea. atunci ia niste tarie, daca nu merge berea cu fasole...desi prefer bere :))

Vezi toate comentariile (23)
Comentează