INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  SALARII

Înainte de confruntarea tactică e bătălia pe bani » Top 10 cel mai bine plătiţi selecţioneri de la CM şi cine e cel mai sărac

Fabio Capello. foto: Reuters
Fabio Capello. foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 11 iunie 2014 14:28

Campionatul Mondial care va începe vineri înseamnă şi dueluri interesante ale antrenorilor. Înainte de startul competiţiei, presa engleză i-a analizat pe tehnicieni din punct de vedere financiar.
Cel mai bine plătit antrenor de la Mondial este Fabio Capello, selecţionerul Rusiei, cu peste 8 milioane de euro anual. Italianul e urmat de englezul Roy Hodgson, puţin peste 4 milioane, şi de Cesare Prandelli, cu 3 milioane de euro.

Top 10 cel mai bine plătiţi selecţioneri de la CM:
1. Fabio Capello (Rusia) - 8.303.843
2. Roy Hodgson (Anglia) - 4.341.878 
3. Cesare Prandelli (Italia) - 3.194.382
4. Luiz Felipe Scolari (Brazilia) - 2.936.971
5. Ottmar Hitzfeld (Elveţia) - 2.767.947
6. Joachim Low (Germania) - 2.662.502
7. Vicente del Bosque (Spania) - 2.502.783
8. Louis Van Gaal (Olanda) - 2.023.625
9. Alberto Zaccheroni (Japonia) - 2.023.315
10. Jurgen Klinsmann (SUA) - 1.937.718

La polul opus stă Miguel Herrera (Mexic), cu 155.000 de euro anual, cel mai prost plătit selecţioner de la Mondial. Acesta e urmat de James Kwesi Appiah (Ghana) cu 186.080, Niko Kovac (Croaţia) cu 200.000 şi Safet Susic (Bosnia) cu 260.512 de euro anual.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (5)
madskills
madskills  •  12 Iunie 2014, 09:54
Postat de alexandru_p pe 11 Iunie 2014, 14:54

chiar asa .. piturca incaseaza mai mult decat ultimii 4 (probabil si decat altii) si nu a reusit calificarea. o sa zica .. domne, nu e lot, sunt jucatori slabi. dar atunci de ce dam atatia bani pe antrenor? ca sa nu ne calificam reusim si cu mine pe banca, nu'i nicio filozofie. daca esti antrenor sa meriti banii aia, reusesti calificarea si cu lot mai slab, altfel, ia'ti salariul conform rezultatelor si al lotului, 100.000 pe an! oricum, fie vorba intre noi ... 99% dintre noi am vrea sa avem 100.000 E pe an :)

Cum sa reuseasca o calificare daca el a fost SINGURUL selectioner din tarile cu pretentii (facem abstractie de alde Malta, Andorra si altele ca ele) care NU avea obiectiv calificarea la mondiale?:)))

adi_dinamovistul
adi_dinamovistul  •  11 Iunie 2014, 15:46
Postat de alexandru_p pe 11 Iunie 2014, 14:54

chiar asa .. piturca incaseaza mai mult decat ultimii 4 (probabil si decat altii) si nu a reusit calificarea. o sa zica .. domne, nu e lot, sunt jucatori slabi. dar atunci de ce dam atatia bani pe antrenor? ca sa nu ne calificam reusim si cu mine pe banca, nu'i nicio filozofie. daca esti antrenor sa meriti banii aia, reusesti calificarea si cu lot mai slab, altfel, ia'ti salariul conform rezultatelor si al lotului, 100.000 pe an! oricum, fie vorba intre noi ... 99% dintre noi am vrea sa avem 100.000 E pe an :)

corect....este la fel ca in cazul politistilor...mie cand mi-au spart hotii masina mi-a spus un politist ca sunt sanse slabe sa il prinda...PAI ATUNCI DE CE TE-AI MAI FACUT POLITIST...CA ASA POT SA SPUN SI EU CA NU POT>...TU DEAIA ESTI ACOLO...SA POTI!!

alexandru_p
alexandru_p  •  11 Iunie 2014, 14:54

chiar asa .. piturca incaseaza mai mult decat ultimii 4 (probabil si decat altii) si nu a reusit calificarea. o sa zica .. domne, nu e lot, sunt jucatori slabi. dar atunci de ce dam atatia bani pe antrenor? ca sa nu ne calificam reusim si cu mine pe banca, nu'i nicio filozofie. daca esti antrenor sa meriti banii aia, reusesti calificarea si cu lot mai slab, altfel, ia'ti salariul conform rezultatelor si al lotului, 100.000 pe an! oricum, fie vorba intre noi ... 99% dintre noi am vrea sa avem 100.000 E pe an :)

Vezi toate comentariile (5)
Comentează