INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  HONDURAS - ELVEŢIA 0-3

VIDEO+FOTO SHaqiri SHow » Elveţia a cîştigat la pas ultimul meci al grupei, 3-0 cu Honduras, şi s-a calificat în optimi

Articol de - Publicat joi, 26 iunie 2014 00:00 / Actualizat joi, 26 iunie 2014 01:31

Elveţia nu a mai repetat dezastrul din 2010, cînd Honduras o trimitea acasă în ultimul meci din grupe

Amintirile de la ultima ediţie bîntuiau formaţia lui Hitzfeld înainte de meci, însă Shaqiri oferă linişte încă din debutul partidei. După o ratare imensă din 6 metri (2), mijlocaşul lui Bayern deschide superb scorul, cu un şut sub bară de la 25 de metri în minutul 4.

Click aici pentru VIDEO şi FOTO!

Linişte şi pace
O angajare excelentă a lui Drmici şi acelaşi Shaqiri limpezeşte partida şi face "dubla" (31) executîndu-l cu latul la coţul lung pe Valladares. Partida curge greu, centramericanii cu o posesie covîrşitoare în prima repriză nu reuşesc să-i pună probleme lui Benaglio şi Elveţia intră la cabine în avantaj.

Honduras se deschide, Shaqiri loveşte din nou!
Ritm mai alert după pauză, Honduras prinde curaj şi forţează, dar tot elveţienii sînt cei care-şi creează ocazii. Drmici scoate din joc doi adversari, pasează în centrul careului, de unde MVP-ul Shaqiri reia la colţul scurt, fără şansă pentru Valladares. Palacios îl scoate în evidenţă pe Benaglio abia în ultimul sfert de oră cu un şut puternic (78) şi o lovitură de cap din interiorul careului mic (81), ambele parate de elveţian. Ultimele 10 minute sînt palide şi partida pune capăt primei grupe din care echipele europene răsuflă uşurate.

50 de hattrick-uri s-au înregistrat în istoria CM, ultimul fiind cel al lui Shaqiri

Honduras - Elveţia 0-3
Shaqiri (6, 31, 71)
Honduras: Valladares - Beckeles, V. Bernardez, M. Figueroa, J. Garcia - B. Garcia (77 Najar), J. Carlos, W. Palacios, Espinoza (46 M. Chavez) - Costly (40 J. Palacios), Bengtson. Antrenor: Luis Suarez
Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Schaer, R. Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri (87 Dzemaili), Xhaka (77 Lang), Mehmedi - Drmici (73 Seferovici). Antrenor: Ottmar Hitzfeld
Cartonaş galben: J. Palacios (66) / -
Stadion: Arena Amazonia (Manaus)
Arbitru: Nestor Pitana

Clasamentul şi tabloul complet al Campionatului Mondial!

Nelu Varga a dezvăluit cine e noul președinte de la CFR Cluj: „Abia îl așteptăm în club”
S-a disputat ULTIMA partidă pe Stadionul Dinamo, iar fuziunea dintre FC și CS este extrem de aproape » Ionuț Popa a făcut marele anunț
Adrian Mititelu, despre plecările vedetelor FCU» S-a înțeles cu CFR Cluj pentru transferurile lui Bauza și Baeten: „Am ajuns la o înțelegere!”

„Te ridică sau te bagă în pământ” » Horațiu Moldovan a povestit cum a cucerit-o pe Aza Gabriela: „Prima noastră întâlnire a fost la asigurări”

Iubita unui jucător cu 400 de meciuri în Seria A i-a mărturisit Dilettei Leotta: „De asta dormim în camere separate”