SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANŢEI 2014

Mark Cavendish nu ia startul în etapa a 2-a din Turul Franţei » 5 reacţii după prima zi

Mark Cavendish, foto: reuters
Mark Cavendish, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 iulie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 06 iulie 2014 11:39

A medical illustration of what Cavendish injury looks like. Torn ligaments #TDF pic.twitter.com/cuCLck7o6c

Germanul Marcel Kittel a cîştigat prima etapă din Turul Franţei, după un sprint în care l-a învins pe slovacul Peter Sagan. A fost o etapă cu multe întîmplări, de la atacul tîrziu al elveţianului Fabian Cancellara şi pînă la căzătura provocată de Mark Cavendish. Iată 5 reacţii:

» Mark Cavendish*: "Sînt foarte supărat pentru accident. A fost numai vina mea şi vrea să îmi cer scuze cît pot de repede de la Simon Gerrans. Am încercat să mă strecor pe un culoar care nu exista, de fapt".

» Fabian Cancellara: "Atacul meu a fost semiplanificat. Am fost sigur că am o şansă atunci cînd am văzut vîntul şi străduţele înguste, dar am atacat prea din spate, poate. Nu e niciun sens în a sta în pluton degeaba. Aşa nu obţii rezultate".

» Marcel Kittel: "A fost o zi perfectă pentru mine şi totul a decurs exact cum am plănuit. Era foarte important să fiu în faţă şi asta am făcut. Îmi pare rău pentru Cavendish, sper să îşi revină rapid"

» Alberto Contador: "Nu a fost linişte deloc în pluton, iar faptul că am ajuns la final fără nici o zgîrietură este în sine o victorie. Trebuie să fim mereu în faţă, concentraţi pe ceea ce avem de făcut"

» Chris Froome: "Este fabulos cît de multă lume a ieşit să ne încurajeze, dar i-aş ruga să fie mai atenţi pe căţărări şi să nu mai îngusteze drumul, fiindcă opresc plutonul şi sîntem forţaţi să ne dăm jos de pe biciclete"

*Mark Cavendish nu va lua startul în etapa a 2-a din Turul Franţei

Citește și:
Imagini ca din filmele de groază la stadionul-fantomă din Pripyat, la 40 de ani de la dezastrul nuclear de la Cernobîl
Altele
Imagini ca din filmele de groază la stadionul-fantomă din Pripyat, la 40 de ani de la dezastrul nuclear de la Cernobîl
Vin la București pentru Alex Dobre! Rapid își poate pierde căpitanul » Avem toate detaliile din culise
Superliga
Vin la București pentru Alex Dobre! Rapid își poate pierde căpitanul » Avem toate detaliile din culise
Sorana s-a antrenat pe „Bernabeu”, iar colega din circuit nu s-a putut abține: „Ai corpul ideal”
Tenis
Sorana s-a antrenat pe „Bernabeu”, iar colega din circuit nu s-a putut abține: „Ai corpul ideal”
Cedează FRF presiunii cluburilor?! Probleme mari înaintea finalei Cupei României dintre U Cluj și Craiova
Cupa Romaniei
Cedează FRF presiunii cluburilor?! Probleme mari înaintea finalei Cupei României dintre U Cluj și Craiova
România a egalat Polonia la salariu și a depășit Bulgaria, Grecia, Ungaria, Slovacia HARTĂ
Profit.ro
România a egalat Polonia la salariu și a depășit Bulgaria, Grecia, Ungaria, Slovacia HARTĂ
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (1)
real_madrid_cf
real_madrid_cf  •  06 Iulie 2014, 12:27

Forza Kittel! Deutscland uber alles! Azi cred ca e ziua lui Degenkolb! Hai baieti voi impreuna cu Contador aveti misiunea si aveti painea si cutitul in mana sa ne scapati de britanicii astia jegosi!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează