INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPANIA

Erou la penalty-uri! » Dani Vlad Lenghel este MVP-ul celui mai tare turneu U13 din Spania

Articol de GSP - Publicat luni, 29 decembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 28 decembrie 2014 21:35

Puştiul a scos două penalty-uri împotriva Barcelonei în "La Liga Promises" şi n-a primit decît un gol în 5 partide, calificîndu-se în finală după meciuri cu gruparea blau-grana, Villarreal, Juventus, Aspire Qatar şi Borussia!

Unul din puştii de viitor ai României, portarul Dani Vlad Lenghel, 12 ani, s-a impus fără probleme la Atletico Madrid. Şi a făcut meciuri de excepţie în acest final de an, în "La Liga Promises", cel mai puternic turneu U13 organizat de Liga spaniolă!

Fost la rivala Real Madrid, micul ardelean n-a primit decît un gol în cinci meciuri şi şi-a calificat echipa în finală după evoluţii de excepţie cu Barcelona (sferturi) şi Juventus (1-0, semifinale). În meciul contra primilor, ajuns la penalty-uri, a apărat două lovituri!

Joacă finala cu Valencia
N-a primit decît un gol, în grupe, 1-1 cu Villarreal, păstrînd poarta intactă cu Dortmund (0-0) şi Aspire Qatar, cea mai importantă academie de fotbal din Orientul Mijlociu. "Sînt extrem de mulţumit de tot ce-am reuşit aici", a punctat băiatul. Ultim act contra Valenciei, care a trecut de Real Madrid.

La Liga Promises, turneul disputat la Arona, în Tenerife, Spania, este cel mai important destinat categoriei de vîrstă a micuţului, adunînd la start cele mai bune echipe din Spania şi cîte o reprezentantă din Italia (Juve), Anglia (Chelsea), Germania (Dortmund) ori Franţa (PSG).

"Băiatul a fost asaltat de reporteri, a dat interviuri pentru postul «Sexta» şi a fost eroul unei emisiuni la Radio Cadena Ser" (Manuel Lenghel, tatăl băiatului)

Citește și:
FCSB - Csikszereda: s-a intrat în ultima jumătate de oră pe gazonul alb de pe Arena Națională
Superliga
FCSB - Csikszereda: s-a intrat în ultima jumătate de oră pe gazonul alb de pe Arena Națională
Inter câștigă la Cremona și își mărește avansul din fruntea clasamentului » Cum arată situația la vârf în Serie A
Campionate
Inter câștigă la Cremona și își mărește avansul din fruntea clasamentului » Cum arată situația la vârf în Serie A
Ce au scris spaniolii despre Andrei Rațiu și ce note i-au acordat, după meciul făcut pe „Bernabeu”
Stranieri
Ce au scris spaniolii despre Andrei Rațiu și ce note i-au acordat, după meciul făcut pe „Bernabeu”
Cu Radu Drăgușin integralist, Tottenham a revenit miraculos cu Manchester City! Cum s-a descurcat românul
Campionate
Cu Radu Drăgușin integralist, Tottenham a revenit miraculos cu Manchester City! Cum s-a descurcat românul
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Profit.ro
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează