FOTBAL  »  Superliga  »  ANTRENOR

UEFA a inclus un antrenor român între tehnicienii cu cea mai vastă experienţă europeană » Nu e vorba de Mircea Lucescu

Articol de GSP - Publicat marti, 10 februarie 2015 00:00 / Actualizat marti, 10 februarie 2015 13:54

Miroslav Bazevici a împlinit astăzi 80 de ani, iar cu această ocazie, UEFA a alcătuit un top cu tehnicienii care au antrenat în cele mai multe ţări europene.

Sărbătoritul zilei a bifat şapte ţări în care a antrenat, în cei 46 de ani de carieră, primul loc fiind împărţit de Tomislav Ivici şi John Toshack, ambii avînd nouă ţări în care au muncit.

Interesant este că în top 10 apare şi Mihai Stoichiţă, 60 de ani, care a antrenat în şase ţări europene, dar şi în afara acestui continent.

"Am vrut să călătoresc mult pentru a învăţa diverse culturi, dar şi pentru a observa abordările diferite din fotbal. Nu a avut întotdeauna de-a face cu banii. Nimic nu se compară cu felul în care m-am simţit la Steaua şi cu ceea ce simt pentru echipă", a mărturisit Stoichiţă pentru site-ul UEFA.

Cariera sa de antrenor a început la FC Naţional în 1988, unde a fost asistent, iar trei ani mai tîrziu a preluat Callatis Mangalia în funcţia de "principal". După experienţa de la malul Mării Negre, Stoichiţă le-a mai pregătit şi pe Rocar şi Dinamo, după care, în 1997, a ajuns la Steaua.

În 2001 a părăsit Europa şi a ales să antreneze în Panama, după care a revenit şi a pregăti-o pe Sheriff Tiraspol. În sezonul 2002-2003 a fost tehnicianul lui Ankaragucu, după care un an mai tîrziu a anternat-o şi pe Pyunik Erevan. În Kuwaiy s-a dus în sezonul 2005-2006, după care le-a luat pe rînd pe Aris Limassol şi Apollon Limassol. În 2012 a avut un scurt mandat în Ghencea, iar apoi a revenit la Sheriff Tiraspol. Ultima echipă pe care a pregăti-o a fost Al-Salmiya, în Kuweit.

7 trofee are Mihai Stoichiţă ca antrenor


Citește și:
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Special
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
Nationala
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
DUR! Ionuț Lupescu i-a răspuns acum lui Burleanu: „Întrebarea mea pentru el este următoarea”
Superliga
DUR! Ionuț Lupescu i-a răspuns acum lui Burleanu: „Întrebarea mea pentru el este următoarea”
Cătălin Cîrjan a făcut marele pas, profitând de pauza competițională: „Te căsătorești cu mine?”
Superliga
Cătălin Cîrjan a făcut marele pas, profitând de pauza competițională: „Te căsătorești cu mine?”
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (6)
radumare.
radumare.  •  10 Februarie 2015, 16:03
Postat de ovidiu_3003 pe 10 Februarie 2015, 15:17

...Slughita are doar 7 trofee ...pe cele de la arabi le ati pus ?

pe alea le numara ma/tta ...

ovidiu_3003
ovidiu_3003  •  10 Februarie 2015, 15:17

...Slughita are doar 7 trofee ...pe cele de la arabi le ati pus ?

hmmmm
hmmmm  •  10 Februarie 2015, 15:07
Postat de utilizator șters pe 10 Februarie 2015, 14:46

A antrenat in sase tari europene. Acestea ar fi, din CV-ul prezentat: Moldova, Cipru, Turcia, Armenia+Romania. Unde este a sasea, ca nu-mi iese deloc la socoteala?! A, era Balgaria. Ati uitat tocmai vecinii cu ceafa groasa, Litexul mamii ei de viata! Iar Stoichita chiar are moaca de cultivator de castraveti.

Nuuuuuuuuuuuuu... a 6-a tara europeana mentionata in acest articol este Kuveitul!!! :-) Daca nu ai stiut pana acum Europa a fost marita pana la granitele cu India si China! A fost votat in parlament zilele trecute...

Vezi toate comentariile (6)
Comentează