FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - STEAUA

VIDEO şi FOTO » Descindere cu "mascaţi" » Condusă pînă în minutul 70 la Braşov, Steaua întoarce, 3-2, şi rămîne în lupta pentru titlu graţie "dublei" nou-intratului Rusescu

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 mai 2015 17:00

Steaua a cîştigat meciul cu FC Braşov, scor 3-2, şi se menţine în lupta pentru titlu.

Vezi aici VIDEO cu golul de 3-2

Braşovenii au început mai bine meciul şi au deschis scorul în minutul 10, după ce Toşca a deviat în proprie poartă şutul lui Jurici.

Steliştii au revenit în joc după şase minute, prin golul marcat de Tănase. Căpitanul stelist a înscris cu un şut de la 30 de metri, la care portarul Daniel Mutu a avut o reacție întîrziată.

Steliştii au continuat să pună presiune, dar tot braşovenii au marcat şi au intrat în avantaj la pauză. În minutul 29, Ţîră a scăpat pe contraatac, l-a ridiculizat pe Toşca şi a înscris cu un şut printre picioarele lui Cojocaru.

După pauză steliştii au intrat mai motivaţi şi au marcat de două ori. Rusescu, intrat în locul lui Ţucudean, a fost decisiv pentru echipa lui Costel Gâlcă.

Atacantul stelist a marcat golul egalizator în minutul 70, cu un şut din 10 metri, după o pasă a lui Tănase.

În minutul 77, atacantul roş-albaştrilor a stabilit scorul final. Rusescu a profitat de o respingere greşită a portarului Daniel Mutu şi a marcat cu un şut de la marginea careului.

După această victorie, Steaua a trecut pe primul loc, cu două puncte avans faţă de ASA, care joacă de la ora 21:00 cu Petrolul.

Programul ultimelor două etape:

Steaua ASA.Tg Mureş
FC Botoşani (a) Astra(d)
CSMS Iaşi (d) Oţelul (a)

Echipa de start  FC Braşov: D.Mutu - Goian, Novakovici, Leko, Novak - Aganovici, Jurici, Constantinescu, Bencum - Cr. Ganea, Ţîră
Rezerve: Iacob, Zlomislici, Barna, Moraru, L.Ganea, Petriş, Boţia

Echipa de start Steaua: Cojocaru - Rîpă, Varela, Toșca, Guilherme - Prepeliță, Stanciu - Chipciu, Iancu,Tănase - Țucudean
Rezerve: Niţă - Luchin, Breeveld, Rusescu, Neagu, Tamaş, Enceanu

GAFĂ ÎNAINTEA PARTIDEI: GÂLCĂ "SCHIMBAT" CU BRÂNCUȘI :D

Partida a fost precedată de o gafă pe pagina oficială de Facebook a Stelei. În dreptul antrenorului Stelei a apărut trecut numele lui Constantin Brâncuşi (foto captură mai jos). După ce au remediat eroarea, cei de la Steaua au explicat că numele lui Brâncuşi a apărut din greșeală, din cauza funcţiei de auto-correct a telefonului de pe care a fost scris mesajul.

Basarab Panduru crede în schimb că a fost ceva premeditat.

"Nu are cum să apară așa ceva din greșeală. Cineva trebuie să fie tras la răspundere", a spus Panduru la DolceSport.

constantin brancusi

Ilie Dumitrescu, savuros după meciul Generației de Aur: „Petrescu s-a chinuit și el puțin”
Nationala
10 lucruri care nu s-au văzut la TV la meciul Generației de Aur » Detaliile surprinse de reporterii GSP
Nationala
Nicușor Dan, anunț despre noul stadion al lui Dinamo: „O minciună grosolană”

Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională