INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  TRENCIN - STEAUA

Decisiv la al doilea gol al roș-albaștrilor » Cum s-a mișcat Tade la primul său meci la Steaua

Articol de GSP - Publicat marti, 14 iulie 2015 22:33

Gregory Tade, atacantul venit de la CFR Cluj în schimbul a 500.000 de euro, a început titular la Steaua în victoria din turul doi preliminar al Ligii Campionilor cu Trencin, de la Zilina, scor 2-0.

Transferat ieri (n.r. luni), francezul s-a achitat cu bine de sarcini la prima apariție în roșu și albastru.

prima repriză

Atacantul francez a pornit în forță și a ieșit în evidență încă din primele minute ale meciului, cînd a primit o pasă peste apărarea slovacilor, dar șutul său a fost total imprecis și s-a dus pe lîngă poartă.

După 28 de minute a apărut o altă mare ocazie a campioanei, iar la capătul ei s-a aflat tot Tade, însă atacantul n-a sărit destul de mult pentru a relua centrarea aproape perfectă a lui Adi Popa.

Francezul a fost cel mai căutat om de către steliști în prima repriză, iar luptele sale cu fundașii adverși au dat roade în cîteva rînduri, el reușind să cîștige cîteva dueluri unu la unu.

Înălțimea l-a ajutat și în minutul 35, cînd a reluat din nou cu capul, însă mult peste poartă.

Tade, decisiv în repriza secundă

Tade a fost omul de la care a plecat mingea pentru golul de 2-0 al Stelei. Francezul a deviat mingea perfect pînă la Adi Popa, iar "Motoreta" a centrat perfect în careu și Hamroun a înscris.

Cu nouă minute înainte de final, Gregory Tade a demonstrat că nu duce lipsă de resurse fizice și s-a aflat din nou la capătul unei centrări trimise de Popa, însă balonul a fost prins de portarul lui Trencin.

Tade a fost înlocuit cu Alexandru Tudorie în minutul 87 și a ieșit de pe teren dînd indicații colegilor săi.

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!
S-au săturat! Jucătorii lui Chelsea au pus la cale o revoltă, după plecarea lui Pochettino
Filmarea virală cu Toni Kroos care a impresionat lumea fotbalului + Marea surpriză de care va avea parte sâmbătă, la retragere

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”