FOTBAL  »  FOTBAL PE PLAJA  »  EUROLIGA

Ignorată de FRF în 2014, naţionala României a revenit în elita fotbalului pe plajă

Marian Măciucă
Marian Măciucă

Articol de - Publicat marti, 25 august 2015 18:04

Echipa națională de fotbal pe plajă a României a revenit în prima divizie a Euroligii, la numai un an după ce a fost retrogradată pentru că FRF nu i-a acordat bugetul necesar pentru a putea participa.

Federaţia a sărit-o din schemă, deşi naţionala României este una dintre forţele continentale ale sportului, clasîndu-se pe locul 4 în Europa în 2011 şi 2012. Chiar şi aşa, deşi se bazează în mare parte pe acelaşi lot de ani de zile, "tricolorii" revenit din prima încercare în elită.

La Superfinala din Parnu, România a cîștigat Grupa B a barajului de promovare. ”Tricolorii” s-au impus după prelungiri cu 6-5 în fața Azerbaidjanului, iar apoi a cedat la penalty-uri în fața Turciei, 3-4, după 3-3 în timpul regulamentar. În meciul decisiv au învins Cehia cu 4-3.

În partida decisivă pentru promovare, România întîlnit cîștigătoarea Grupei A, Estonia. Gazda a condus de fiecare dată în timpul regulamentar, însă România a revenit și a împins meciul la penalty-uri, după 6-6 în timpul regulamentar. Estonii au ratat primul penalty, în timp ce Maci, Dobre și Ionel Posteucă au transformat fără emoții, asigurînd revenirea României în elita fotbalului pe plajă.

În Divizia A a Euroligii se întîlnesc cele mai bune 12 naționale de fotbal pe plajă. Cel mai bine clasate 8 din fiecare an evoluînd la sfîrșitul sezonului în Superfinala care decide cîștigătoarea titlului.

Lotul României la turneul din Estonia

Iulian Gîndac, Ionuţ Florea - portari; Iulian Răvoiu, Adrian Tănase, Ionel Posteucă, Gabriel Dobre, Marian Posteucă, Raj Carauleanu, Dorel Zaharia, Marian Măciucă

Citește și:
Arsenal nu mai poate câștiga titlul în Premier League la golaveraj
Campionate
Arsenal nu mai poate câștiga titlul în Premier League la golaveraj
Becali l-a auzit pe colegul de platou al lui Baciu și a sunat să-l corecteze: „De ce faci fake news?!”
Superliga
Becali l-a auzit pe colegul de platou al lui Baciu și a sunat să-l corecteze: „De ce faci fake news?!”
Lotul Braziliei pentru Cupa Mondială » Ancelotti a luat hotărârea în cazul lui Neymar
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Lotul Braziliei pentru Cupa Mondială » Ancelotti a luat hotărârea în cazul lui Neymar
Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB! „A fost la mine acasă!”
Superliga
Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB! „A fost la mine acasă!”
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (4)
andyandrei2015
andyandrei2015  •  26 August 2015, 00:51

tara de ras

alexbibirica1
alexbibirica1  •  25 August 2015, 20:32

Felicitari prietenului meu Rãvi,component al echipei nationale de fotbal pe plaja si al tuturor baietilor din lot ... bv baieti.

onduku
onduku  •  25 August 2015, 19:40
Postat de talpaiadului pe 25 August 2015, 19:16

Burleanu e un politruc basist care a facut mai mult rau chiar decat Sandu, incredibil!

A fost ales in martie, cred ca bugetul era deja votat. Dovada ca acum participa iar. N-are nimic, cat timp am promovat din nou si in 2016 ii vedem iar la TV.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează