SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Ciocnire cu scîntei » Simona Halep o întîlnește pe Victoria Azarenka pentru un loc în semifinale, azi, în jurul orei 20:00, liveTEXT pe GSP.RO

Articol de , - Publicat miercuri, 09 septembrie 2015 00:00

Alături de Serena Williams și Maria Șarapova, bielorusa face parte din grupul jucătoarelor puternice, agresive și, mai ales, intimidante.

Timpul face uneori glume amărui. Prima dată cînd a înfruntat-o pe Vika, la Doha 2012, Simona avea un bandaj elastic mare pe coapsa stîngă. Dacă suprapunem imaginea de acum trei ani și jumătate peste una din meciul româncei cu Sabine Lisicki, de luni, pata albă pică peste una identică. Bandaj, coapsă, stîngă.

Atunci, la prima ciocnire, Halep a cedat cu 3-6, 1-6. Era perioada de vîrf a bielorusei, abia urcase de cîteva săptămîni pe prima poziție a clasamentului mondial și era proaspătă campioană la Australian Open.

A mai fost apoi o întîlnire, tot în 2012, în toamnă, pe hardul indoor de la Linz, 6-1, 6-1 pentru fostul lider WTA. De cînd a început ascensiunea Simonei în circuit, adică vara lui 2013, o nouă coliziune între cele două a fost așteptată cu nerăbdare și curiozitate. Dar mereu amînată, în parte și din cauza problemelor de sănătate ale bielorusei, care a lipsit destul de mult de pe terenuri. Pînă azi, cînd, în fine, se va produce.

Serena, Maria, Venus, acum Vika

E unul dintre testele dure pentru Halep, Azarenka fiind recunoscută pentru agresivitatea din joc, puterea imensă de luptă și revenire, dar și pentru atitudinea fermă, intimidantă. Toate acestea, alături de statutul de multiplă învingătoare de Grand Slam, o pun într-o categorie specială, alături de Serena Williams și Maria Șarapova. Și de Venus Williams într-o zi fastă.

În acești doi ani și jumătate de ascensiune stabilă, confirmată, românca a fost capabilă să opună o rezistență vie Serenei și Mariei Șarapova. Făcînd același lucru și contra actualului număr 20 mondial, un clasament înșelător, se va legitima și mai mult.

Ciocnirea de azi, din "sferturile" de la US Open, una cu miză de rezultat și de orgoliu, promite să scoată ce e mai bun din fiecare. Iar un anumit cuvînt se regăsește în discursul ambelor: agresivitate. Cine îl va reflecta cel mai clar în joc?

Bandaje simetrice, varianta uncool

Victoria Azarenka a apărut la meciul cu Varvara Lepchenko avînd ambele brațe bandajate în zona bicepsului. Întrebată la final de Pam Shriver ce s-a întîmplat, ea a răspuns: "Varianta cool ar fi că m-am antrenat aruncînd mingea de fotbal, ca să-mi întăresc mușchii, iar acum mă protejez. Varianta uncool, dar adevărată, e că am o iritație, ca niște bășicuțe, probabil din cauza echipamentului purtat la antrenament. Mi s-a spus să am grijă, am ascultat. Mi-am pus chiar eu pansamentul, ajutată de o fizioterapeută de la WTA".

"E o luptătoare"

Întrebată ce-și amintește din întîlnirile anterioare cu Azarenka, Simona a evocat disputa de la Doha 2012, fără să rețină însă scorul corect. "Sînt o jucătoare diferită acum. Sînt mai puternică mental și fizic. Va fi o nouă zi, un nou meci. Totul e diferit. Cred că pot învinge", a elaborat ea. "Trebuie doar să rămîn pozitivă, să încerc totul, să-mi fac jocul, agresiv și rapid. Știu că va lupta, pentru că e o luptătoare. Sînt sferturi însă, amîndouă am adunat oboseală".

Cînd a venit vorba să descrie jocul bielorusei, Halep a fost sinceră: "Nu prea știu pentru că nu urmăresc alte jucătoare. Lovește mingea tare, are serviciu bun. Poate va trebui s-o deplasez, cum fac cu toate adversarele. Să fiu agresivă, iute, e tot ce-mi vine în cap".

"Un pic de noutate"

"Nu mai știu de cîte ori am jucat cu Simona", a spus Vika la conferința de presă. Au fost două înfruntări. "A trecut ceva vreme, oricum, așa că va fi un pic de noutate fiindcă ea a progresat atît de mult de cînd ne-am întîlnit ultima dată. Ea e clar favorita. E în Top 3 de ceva vreme, cîștigînd meciuri mari. Indiferent de asta însă, va trebui să mă concentrez pe jocul meu, să încerc să fiu agresivă, să domin", a explicat Azarenka. "Consistența pe care a arătat-o e cheia ca să rămîi în top. Cred că jocul ei vorbește de la sine. E solidă din spatele terenului, are toate loviturile. Pentru o jucătoare nu foarte înaltă, serviciul e bun. Are multe arme", a încheiat Vika.

Citește și:
Fotbalistul suspendat pentru dopaj a cucerit-o pe actrița din America: „Te completează atât de bine”
Campionate
Fotbalistul suspendat pentru dopaj a cucerit-o pe actrița din America: „Te completează atât de bine”
Neașteptat » Dorin Goian numește cel mai bun fundaș central din Superliga: „Va ajunge la națională”
Superliga
Neașteptat » Dorin Goian numește cel mai bun fundaș central din Superliga: „Va ajunge la națională”
FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: negocieri pentru un nou mijlocaș! Clubul confirmă interesul
Superliga
FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: negocieri pentru un nou mijlocaș! Clubul confirmă interesul
Zeljko Kopic l-a scos din lot: 99% pleacă de la Dinamo!
Superliga
Zeljko Kopic l-a scos din lot: 99% pleacă de la Dinamo!
Carburanții se pot scumpi considerabil în România. Motorina poate ajunge chiar la 12 lei/l
Profit.ro
Carburanții se pot scumpi considerabil în România. Motorina poate ajunge chiar la 12 lei/l
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (6)
161852377486694
Vasiliu Barca  •  09 Septembrie 2015, 19:06

Imi place totul la Simo chiar si defectele.Incapacitatea ei de a intra "pornita" pe cineva,cu cineva inca din primul minut..Pana si asta-mi place!desi sa fi fost eu,acest lucru mi-ar fi imposibil mie.Eu cred ca lumea ar vrea sa vada evoluand pe cu totul ALTCINEVA.Ei bine nu!asta-i Simona si-atat!Va intra cu orudenta pisiceasca,atenta pe unde calca iar mai apoi va produce damage. Noua nu ne ramane decat sa suferim" putin... Urasc meciul trecut cu Lisicki, ! parca a fost un s*x nashpa:-(

gizeh
gizeh  •  09 Septembrie 2015, 13:01

Succes.... îi doresc Simonei, astă seară ! ..."o mână de fată"( 1,68m) luptând cu "girafele" WTA ...over 1,75m .......Azarenka (1,83m)

catalynn
catalynn  •  09 Septembrie 2015, 12:56
Postat de aran pe 09 Septembrie 2015, 12:33

In conditii normale Simona trebuie sa bata. Azarenka a devenit dupa accidentare un adevarat dulap, din spate parca-i Marcel Coras, atacantul Sportului din anii 80, e clar ca are mai multa forta dar si mai putina mobilitate. Ca dovada la Cincinnati a scos-o lejer , in 2 seturi, Errani, o jucatoare scunda si rapida. Pana acum dulapul bielorus a jucat cu alte dulapuri-Hradecka 1,78, Wickmaier 1,83, Kerber e tot pe forta, Lepchenko are 1,80. S-o vedem si cu una care o va alerga.Cred ca o Simona Halep sanatoasa si cu dispozitie de joc, nu cu 3 duble greseli la primul joc pe serviciu, va ajunge in semifinale

Nu stiu daca e o simpla coincidenta, insa si io ziceam zilele trecute ca Victor Azarencu asta seamănă leit cu Coraș :-) La ultimul meci nici macar fusta nu i-au găsit, noroc ca e blond astfel ar trebui sa se bărbiereasca imediat înainte de meci :-) Nu am fost niciodata fan Halep, insa asta nu înseamnă ca nu o admir pt tot ce a făcut pana acum, sau sa cad in extrema cealaltă si sa ma apuc sa o înjur la fiecare articol cum fac alții, dar cand joaca cu din ăștia ejaculați (ca sa il citez pe Vanghelie) din ATP si rătăciti printre femei, imi este pur si simplu imposibil sa nu tin cu ea ... Cum am mai zis, chiar daca nu iti place David, ce fel de om trebuie sa fi ca sa ții cu Goliat?!

Vezi toate comentariile (6)
Comentează