FOTBAL  »  Superliga  »  MANIFEST

Toți steliștii chemați la miting: "Să fie Bucureștiul roș-albastru! Luați-vă înapoi ce vă e vouă mai drag pe lume, echipa noastră!"

Articol de GSP - Publicat joi, 24 septembrie 2015 14:20

Fostul lider al galeriei steliste, Jean Pavel, îi cheamă pe fanii din toată țara la un miting de amploare ce va avea loc pe 24 octombrie, ora 14:00, la Stadionul Steaua.

"Luați-vă inapoi ce va este voua cel mai drag pe lume, Steaua Bucuresti, echipa sufletelor voastre, echipa noastra, a suporterilor adevarati. Misiunea va fi grea, il contestam pe creditor, dar atentionam si Armata", îndeamnă Pavel într-un mesaj-manifest postat azi pe o rețea de socializare.

"Noi suporterii suntem dispusi sa preluam echipa de fotbal in asociere cu Armata si cu oameni potenti financiar…Nu duceti grija noastra, oameni corecti vor veni alaturi de noi!", mai spune Pavel. 


Iată mesajul integral:

"APEL
Sunt Jan Pavel si am decis sa ma implic! Sa ma implic in salvarea spiritului stelist impins azi spre disparitia sa.

Stiti toti ce a insemnat Armata Ultra, prima galerie ultras din Romania, creata de mine la inceputul anilor ’90, am fost primii dar si cei mai tari din tara timp de aproape doua decenii, eram temuti dar si respectati, vocali, spectaculosi, dar si rai, nu cunosteam notiunea de “pas inapoi”!

Dadeam tonul si canta toata Ghencea, eram la Nord, la Sud in T1 in T2! In deplasari amuteau gazdele cand incepeam noi sa cantam, eram unici, “Forza Steaua, vinci per noi “ suna ca un tunet, meciul era jumatate castigat. Performantele veneau de la sine, 6 titluri consecutive in anii ’90 cu participari onorabile in cupele europene, dintre care 3 calificari in grupele UCL.

Ce a ramas azi din toate astea? Nimic, stadion gol, doar rudele jucatorilor si acolitii creditorului-profitor (C-P). E bine ca acum n-au pe cine sa mai bata oamenii lui! Sub stapanirea Razboinicului Intunericului s-au facut “mari performate”, cu care C-P se lauda permanent…In UCL n-au facut decat 10 puncte din 72 posibile, in 4 editii!!! CFR Cluj a facut 10 puncte din 18 puse in joc intr-o singura editie! Mai punem la socoteala ca in doua editii echipa creditorului a luat doar cate un punct?!?! Astea-s faptele!

Chiar si dupa aceste rusinoase contraperformante cu care suporterul stelist nu trebuie sa fie obisnuit, C-P a intrat in posesia unor sume importante de bani, e pe plus acum, de fapt tot timpul a fost pe plus! Banii au mers la el si nu la echipa, investitii minime, jucatori liberi de contract si astfel a urmat caderea de azi, cand si cei mai infocati fcsb-isti l-au parasit. L-au parasit si pentru ca nu se mai recunosc deloc in denumirea si simbolurile actualei Fcsb. C-P dupa ce a pierdut de drept procesul cu CSA a distrus tot, prin minciunile si interventiile sale caraghioase, a indepartat definitiv lumea de stadion si asta nu-i decat inceputul…

De aceea fac apel ca in ultimul ceas sa va treziti, sa va luati inapoi ce va este voua cel mai drag pe lume, Steaua Bucuresti, echipa sufletelor voastre, echipa noastra, a suporterilor adevarati. Misiunea va fi grea, il contestam pe creditor, dar atentionam si Armata, ea are stadionul si baza sportiva de antrenament, dar trebuie sa aiba echipa de fotbal, ea trebuie sa aiba Centru de copii si juniori, intotdeauna fotbalul a tinut si celelalte sectii ale clubului sportiv, a venit randul ca si CSA sa se implice pentru revitalizarea fotbalului.
Noi suporterii suntem dispusi sa preluam echipa de fotbal in asociere cu Armata si cu oameni potenti financiar…Nu duceti grija noastra, oameni corecti vor veni alaturi de noi!

E foarte important sa aveti incredere ca vom reusi, vrem sa va convingem de acest lucru si in acest scop vom organiza un miting de sustinere a revenirii fotbalului la Steaua Bucuresti si in inimile stelistilor adevarati. Repet, il vom contesta pe creditor, dar vom atentiona si Armata, fara provocari, fara violenta, totul in litera si spiritual legii.

Mitingul va fi sambata 24 octombrie ora 14 la Stadionul Steaua, avem exact o luna sa pregatim cum trebuie aceasta actiune. Ne dorim o participare masiva, Bucurestiul vrem sa devina in acea zi ros-albastru, vrem sa vina stelisti din toata tara. Daca avem intelegere de la CSA am dori sa intram pe stadion si sa creăm o atmosfera cum numai noi puteam s-o facem in zilele de glorie ale Armatei Ultra. Fiecare trebuie sa vina cu insemnele Stelei, tot ce tine de imagistica, tricouri in culorile noastre dragi, steaguri mari, fulare, esarfe, dar si cu recuzita specifica marilor meciuri: banere, confetti, fumigene.

Ghencea trebuie sa redevina in acea zi ce a fost de alte sute de ori inainte, Catedrala religiei noastre, religie care se numeste Steaua Bucuresti.

Fac APEL ca pe 24 octombrie sa raspunda PREZENT cati mai multi stelisti adevarati, de voi depinde soarta echipei, de calitatea voastra si de numarul vostru.

Daca va fi un fiasco inseamna ca asta doriti, disparitia Stelei si veti ramane multi ani de acum inainte cu mediocritatea, minciunile si abuzurile C-P-ului.

Daca actiunea noastra va fi o reusita sau nu, depinde numai de voi, nu vrem ca dusmanii sa rada de noi, haideti sa facem ceva frumos si benefic, haideti sa salvam Steaua, sa readucem normalitatea si sa cantam cu totii ca un tunet “Forza Steaua, vinci per noi!” si “Cine sare, Armata Ultra, hei, hei!”

JAN PAVEL"

Citește și:
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (169)
dash.berlin
dash.berlin  •  24 Septembrie 2015, 15:46

Jeane...hai sictir. Tu nu reprezinti spiritul stelei...tu esti un trepadus oportunist care atunci cand ai fost lider de galerie ai muls Steaua de bani ca nimeni altul.

asap
asap  •  24 Septembrie 2015, 17:53

Se vede treaba că fotbalul românesc e un basm. Toată lumea vorbeşte despre nişte creaturi mistice descrise succint ca fiind "oameni potenţi financiar", deşi nimeni n-a văzut vreodată o asemenea fiinţă în liga 1.

adi_stelistul
adi_stelistul  •  24 Septembrie 2015, 16:23

Un personaj discreditat, a carui singura legitimitate e un foarte discutabil titlu de "fost lider al galeriei", cheama la revolutie. Nu prea stiu exact la ce cheama. Daca sunt "oameni corecti" care "vor veni alaturi de noi" nu prea e nevoie de miting. Faceti-i oferta lui Becali si discutati cu el. Oricum cred ca e destul de dispus sa cedeze. Sau macar puteti verifica asta. De miting in care sa i se ceara unui om sa renunte de bunavoie la activele sale n-am mai auzit de prin 1948. Oricat de venal si enervant poate fi Becali pana la urma a obtinut si el niste drepturi (nu mi-e foarte clar acum cat de mari, dar sigur suficient cat sa deranjeze) asupra Stelei. Cum a facut-o, fentand sau nu legea, e alta povestea si e treaba altor institutii. Da' starea de fapt asta este. Iar domnu' Pavel ne zice ca tre' sa-i cerem sa renunte la ce are. Daca facea miting pentru a protesta impotriva modului in care e condusa Steaua, impotriva subfinantarii clubului, era OK, avea noima si legitimitate protestul. Ce vrea domnul in cauza sa faca e ... fara precedent.

Vezi toate comentariile (169)
Comentează