SPORTURI  »  HANDBAL  »  HCM BAIA MARE

Acțiunea DNA la HCM Baia Mare a venit ca urmare a unui denunț din club!

Articol de - Publicat duminica, 04 octombrie 2015 00:00

Suporterii vor să ajute echipele să joace în Liga Campionilor, iar autoritățile au anunțat și ele că vor finanța în continuare sportul de performanță

Acţiunea procurorilor DNA la clubul HCM Baia Mare, de acum trei zile, nu a fost una întîmplătoare. Surse din cadrul echipei spun că denunţul către Direcția Națională Anticorupție a venit chiar din interior, iar componenţii celor două echipe, Minaur şi HCM, urmează să fie chemaţi zilele următoare pentru audieri. Mai exact, trei persoane din cadrul echipei masculine, Minaur Baia Mare, au dezvăluit DNA neregulile din cadrul clubului. Campionii de la Minaur sînt nemulțumiți că fetele de la HCM sînt tratate preferențial, ele fiind cu banii la zi, pe cînd ei nu!

Informaţiile prezentate de DNA dezvăluie că bugetul clubului a fost prejudiciat cu 650.000 de lei în perioada 2014-2015, prin efectuarea de cheltuieli fictive, întocmirea de documente contabile fictive, efectuarea de cheltuieli ce nu au fost cuprinse în bugetul de venituri şi cheltuieli şi în bilanţul contabil aprobat de Adunarea Generală a HCM Baia Mare.

Sprijinul suporterilor și al autorităților

Consiliul Local s-a întrunit după acțiunea DNA, iar consilierii au votat ca handbalul băimărean să fie susținut în continuare. Primarul a anunțat și o rectificare bugetară! Mai tîrziu, a fost la antrenamentul băieților de la Minaur pentru a-i încuraja, Minaur urmînd să joace azi, în Liga Campionilor, al treilea meci din grupa D, contra elvețienilor de la Kadetten Schauffhausen. "Am stat puțin de vorbă cu ei. I-am rugat să joace duminică din tot sufletul lor pentru Baia Mare, să lupte pentru România! Vă invit pe toți să îi susținem! Din respect pentru această echipă-simbol, din iubire pentru orașul nostru, din dragoste pentru această țară!", a postat primarul pe contul său de facebook.

Minaur va întîlni azi, de la ora 18:00 (Dolce 2, Digi3), pe teren propriu, campioana Elveției. În primele două etape, maramureșenii au pierdut, 28-32, cu Skjern și au trecut, 35-30, de Motor Zaporojie.

Citește și:
Microbuzul cu suporterii lui PAOK, spulberat pe șoseaua din România! Șapte morți și trei răniți » Posibilele cauze descifrate de specialistul Titi Aur
Campionate
Microbuzul cu suporterii lui PAOK, spulberat pe șoseaua din România! Șapte morți și trei răniți » Posibilele cauze descifrate de specialistul Titi Aur
Gigi Becali a izbucnit în direct: „Pentru asta, Rapid nu va lua titlul niciodată. Dumnezeu va face dreptate!”
Superliga
Gigi Becali a izbucnit în direct: „Pentru asta, Rapid nu va lua titlul niciodată. Dumnezeu va face dreptate!”
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
Jocurile Olimpice
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
A semnat și poate debuta vineri la Dinamo » Ce spune Andrei Nicolescu despre transferuri
Superliga
A semnat și poate debuta vineri la Dinamo » Ce spune Andrei Nicolescu despre transferuri
EXCLUSIV Bancă scoasă la vânzare în România
Profit.ro
EXCLUSIV Bancă scoasă la vânzare în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează