FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - PANDURII 2-1

VIDEO+FOTO Dinamo a luat fața Pandurilor și a trecut pe locul 3 după victoria împotriva gorjenilor, scor 2-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 decembrie 2015 16:52

Dinamo a învins Pandurii în etapa a 22-a din Liga 1, scor 2-1, și formația din Ștefan cel Mare trecut pe locul 3 peste trupa lui Edward Iordănescu.

Vezi meciul în format liveTEXT

DINAMO - PANDURII 2-1
Au marcat:
Essombe 39, Puljici 90+1 / V. Munteanu 62
Cartonaș roșu: Droppa 86 a văzut două cartonașe galbene!

Vezi VIDEO

Primul gol al "cîinilor" a venit din gheata lui Marcel Essombe, însă fotbalistul dinamovist a înscris dintr-o poziție de ofsaid. În minutul 39, Rotariu i-a pasat lui Matei, "decarul" a încercat să șuteze, însă a trimis slab mingea care a ajuns la Essombe, atacantul trimițînd balonul în poarta lui Mingote.

Valentin Munteanu a înscris golul gorjenilor în minutul 62, cînd a primit o pasă de la Răduț și a șutat pe colțul lung de la marginea careului. Scorul final a fost stabilit de Puljici în prelungirile partidei, cînd a reluat cu capul din careu o minge venită de la Filip.

Edward Iordănescu a fost trimis în tribune pentru proteste în prelungirile partidei, moment în care antrenorul gorjenilor l-a aplaudat ironic pe centralul Marcel Bîrsan.

Echipele de start:

Dinamo: Cerniauskas – Fai Collins, A. Marc, Mevlja, St. Filip – Nedelcearu – D. Rotariu, P. Anton, Palic, C. Matei – Essombe.
Rezerve: I. Popescu – PuljicI, Costache, Gavrilă, Vojnovic, Shalaj, Corbu.
Antrenor: Mircea Rednic

Pandurii: Mingote – Ungurușan, Erico Da Silva, Filipetto, Momcilovic – Droppa, Săpunaru – Răduț, D. Nistor, Nicoară – Hora.
Rezerve: Stanca – V. Munteanu, Vasiljevic, Ciucur, Pițian, Pleașcă, Wellington.
Antrenor: Edward Iordănescu

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti)
Asistent 1: Aurel Oniţa (Constanţa)
Asistent 2: Marius Marchidanu (Brăila)
Rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observator LPF: Octavian Goga (Brașov)
Observator CCA: Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca)

Mititelu a reacționat în scandalul momentului în România: „Tic-tac! O să aflați cu toții cum a câștigat mafia”