SPORTURI  »  HANDBAL  »  HC ZALĂU- HCM BAIA MARE 26-36

Zece goluri diferență » HCM Baia Mare a trecut lejer de echipa lui Tadici, 36-26

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 februarie 2016 00:00

HCM Baia Mare a cîștigat aseară cu 36-26 (16-15) partida cu HC Zalău, din etapa a 19-a a Ligii Naționale feminine. Echipa lui Gheorghe Tadici nu a rezistat decît în prima repriză.

În partea a doua vicecampioana României și-a impus ritmul și s-a detașat pe tabelă, mai ales că gazdele le-au peirdut pe Tămaș (accidentată) și Bluj (cartonaș roșu).

Oaspetele au primit și ele un cartonaș roșu, franțuzoaica Allison Pineau pentru trei eliminări de două minute. Abbingh și Elisei cu cîte 7 goluri au fost principalele marcatoare pentru băimărence, în timp ce pentru gazde, Bloj, Rob și Puiu au avut cîte 5 reușite.

HCM Baia Mare e pe locul 2 în clasament, cu 54 de puncte, Zalăul e pe 8 cu 26 de puncte.

Transferul la FCSB a fost confirmat la miezul nopții! A făcut anunțul categoric: „A plecat”
Pep Guardiola s-a decis. Va pleca de la Manchester City! » Ce antrenori se află pe lista de pe care se va alege înlocuitorul spaniolului
Ioan Ovidiu Sabău, pus la zid pentru decizia care a costat-o pe „U” calificarea: „Nici nu s-a uitat, a pus capul în pământ!”

La fel ca Ionel Ganea! Un nou fotbalist de legendă a reacționat dur după ce nu a fost invitat la meciul de adio: „Eu am construit această Generație de Aur! ”

O imagine postată de Jose Mourinho din vestiarul Arenei Naționale a devenit virală în Italia: „Unicul pe care îl iubesc”