FOTBAL  »  Superliga  »  AUDIERI

Becali a fost astăzi la Curtea de Apel » De ce este acuzat. Riscă revocarea liberării condiţionate!

Articol de GSP - Publicat joi, 31 martie 2016 16:49

La începutul lunii martie, DNA a deschis un dosar penal pe numele lui Gigi Becali, în care acesta este acuzat de mărturie mincinoasă şi favorizarea făptuitorului în dosarul care este deschis pe numele omului de afaceri Gabriel Popoviciu. Astăzi, patronul Stelei a fost la Curtea de Apel pentru a da declarații judecătorilor. 

"Îmi mențin în totalitate declarația dată și semnată pe 14 iunie 2006. E scrisă de mine, cu mâna mea. Nu mai știu nimic nou. Tot timpul am făcut totul numai cu bună credinţă. Nu am zis niciodată o minciună. Eu am spus doar opinia mea. Oricine poate să îşi dea cu părerea.

Ultimele două declaraţii date în faţa Curţii de Apel Bucureşti, adică cea din puşcărie, în 27 octombrie 2015, şi cea din 15 februarie 2016 nu mai le menţin, pentru că nu le mai țin minte şi nici doamna procuror nu a fost profesionistă, nu mi le-a citit.

Putea să zică: «Bă, Becali, ia uite ce ai scris tu aici!». Eu nu sunt procuror ca să motivez sau să aduc probe. Denunţul meu nu are nicio importanţă, pentru că infracţiunea lor este de abuz în serviciu, faptă care se demonstrează prin acte, prin încălcări de legi. Eu am scăpat pentru că am făcut declaraţie la procuror. Acum sunt la dispoziţia Justiţiei", a spus Becali, potrivit Mediafax.

Becali este acuzat că, în declaraţiile date ca martor, în 27 octombrie 2014, la DNA, şi în 15 februarie 2016, la Curtea de Apel Bucureşti, a prezentat date "care contravin probelor administrate în cauză, contravin propriilor declaraţii date în cursul urmăririi penale şi aspectelor pe care acesta le cunoştea", potrivit news.ro.

Dacă este găsit vinovat, Becali poate primi între 1 și 6 ani de închisoare. În plus, este posibil să fie cerută revocarea liberării sale condiţionate.

Citește și:
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Superliga
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
Stiri extrasport
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
Haine noi pentru elevii lui Cristi Chivu » Echipamentul pentru sezonul 2026/2027, inspirat dintr-un model istoric
Campionate
Haine noi pentru elevii lui Cristi Chivu » Echipamentul pentru sezonul 2026/2027, inspirat dintr-un model istoric
Eventul cu Universitatea Craiova are urmări pentru Olexandr Romanchuk
Superliga
Eventul cu Universitatea Craiova are urmări pentru Olexandr Romanchuk
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (38)
819602521427859
Stancu Florin  •  01 Aprilie 2016, 00:03

Maneaua ucide!... Traiasca gigi ...gigi presedinte!!! Hai fcsb! forza tamas! Respect prodanca!... ***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

piet
piet  •  31 Martie 2016, 23:38

mai tine apa in cornet?

mircea1957
mircea1957  •  31 Martie 2016, 23:15

Puscarie, inapoi la puscarie, impreuna cu MM.

Vezi toate comentariile (38)
Comentează