SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  SABIE

Corespondență din Rio » FOTO Tiberiu Dolniceanu acuză arbitrajul, după eliminarea din "sferturi" la sabie: "Acolo s-a rupt totul"

Articol de , - Publicat miercuri, 10 august 2016 19:02

Tiberiu Dolniceanu a fost eliminat în sferturile de finală ale probei individuale de sabie, la Jocurile Olimpice din Rio.

Dolniceanu a fost învins de ungurul Aron Szilagyi, campionul olimpic en-titre, scor 10-15.

"M-a scos din mână cu tușa aceea de la 10-10. Arbitrul a dat-o pentru el și era a mea, acolo s-a rupt. Nu-mi dau seama cum s-a întâmplat, pentru că e un arbitru bun. Dacă nu era acest moment, e posibil să fi câștigat, pentru că eram pe val", a declarat  Tiberiu Dolniceanu

Dolniceanu se calificase în sferturile de finală după un meci extrem de disputat cu Seppe Van Holsbeke. Belgianul a condus cu 13-11 pe finalul meciului, însă Tibi a gestionat excelent finalul și a câștigat următoarele patru puncte.

În primul tur, sabrerul român a trecut de chinezul Wei Sun cu 15-7, într-un meci pe care l-a dominat autoritar în partea secundă.

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
FCSB face al doilea transfer al verii: „Cluburile s-au înțeles”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”