SPORTURI  »  BASCHET  »  EVENIMENT

Naționalele de baschet 3x3 luptă azi în sferturile de finală la Europene

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 septembrie 2016 11:16

Atât naționala masculină cât și cea feminină de baschet 3x3 vor evolua astăzi în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de Baschet 3x3 care se joacă la AFI Palace Cotroceni. Băieții joacă cu Serbia, principala favorită, de la ora 13.35 iar fetele evoluează împotriva Cehiei, de la 14.45.

Ziua de sâmbătă, cea de-a doua din programul Europenelor, s-a încheiat cu o aruncare de coșmar pentru naționala masculină a României. Ilya Alexandrov a marcat în ultima secundă pentru Rusia, care i-a învins pe tricolori, 20-19 și i-a trimis într-un sfert de finală de foc cu Serbia, principala favorită, echipa la care evoluează primii patru jucători din clasamentul mondial FIBA 3x3 World Tour.

Cătălin Vlaicu marcase un coș ce părea al victoriei, pentru 19-18, cu doar 5 secunde înainte de final, dar Alexandrov a găsit o traiectorie imposibilă către coș, din spatele semicercului de două puncte, cu tot efortul suprem al lui Bogdan Popescu de a opri acea aruncare.

România a învins Slovacia în primul meci al zilei, rezultat care le-a asigurat tricolorilor prezența în sferturile de finală.

Serbia și România s-au mai întâlnit într-o fază eliminatorie, la Campionatele Mondiale de Baschet 3x3 de la Moscova din 2014. Atunci sârbii s-au impus după un alt meci dramatic, în prelungiri, cu un coș marcat de Dejan Majstorovic.

Naționala feminină, cap de serie numărul 8, va juca împotriva Cehiei, cea de-a patra favorită a competiției. România a învins Belgia în grupe și a cedat în fața Ungariei, iar cehoaicele au învins atât Spania cât și Austria pentru a se clasa pe primul loc în grupa D.

Zburătorii din concursul de slam-dunk se vor duela în aerul rarefiat de deasupra inelului de baschet. Vadym “Miller” Piddubchenko (Ucraina), Borja “ZeroGravity” Molinello (Spania), Arek “Aro” Przybylski (Polonia) și Grațian “I Bounce” Pintea (România) sunt pregătiți de un spectacol de zile mari. Concursul este programat în jurul orei 19.00.

Citește și:
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
Superliga
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Campionate
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Superliga
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează