INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LAZIO - FCSB 5-1

LAZIO - FCSB 5-1 // Anul și umilința! 8 umilințe istorice suferite de roș-albaștri în ultimii 8 ani » Doar într-un an au scăpat!

FOTO: RAED KRISHAN
FOTO: RAED KRISHAN

Articol de - Publicat joi, 22 februarie 2018 23:01

FCSB a fost dezintegrată pe terenul lui Lazio, 1-5, și a părăsit Europa League în șaisprezecimile de finală. 

Înfrângerea din această seară se înscrie într-un șir lung al umilințelor suferite de echipa lui Becali în Europa în ultimii 8 ani.

Pornind din 2010, FCSB a suferit o înfrângere umilitoare în Europa fiecare an, cu excepția lui 2014.

2010, grupe Europa League: Liverpool - FCSB 4-1
2011, grupe Europa League: Maccabi Haifa - FCSB 5-0
2012, grupe Europa League: FCSB - Stuttgart 1-5
2013, grupe Champions League: FCSB - Chelsea 0-4
2015, preliminarii Champions League: Partizan Belgrad - FCSB 4-2
2016, preliminarii Champions League: FCSB - Manchester City 0-5
2017, preliminarii Champions League: FCSB - Sporting Lisabona 1-5
2018, șaisprezecimi Europa League, Lazio - FCSB 5-1.

În singurul an în care a scăpat fără să primească 4 goluri de la o adversară, FCSB a administrat la rândul său o victorie categorică, 6-0 cu Aalborg în grupele Europa League, în 2014.

În 13 meciuri din istoria roş-albaştrilor în cupele europene, bucureştenii au primit cel puţin 5 goluri!

5 de la italieni după 30 de ani!

De asemenea, a fost a 3-a oară în istorie când o echipă românească a luat cel puțin 5 goluri de la o echipă italiană, precedentul consemnându-se în toamna lui 1988, când Juventus Torino o zdrobea pe Oțtelul Galați, 5-0.

Citește și:
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Noutati auto
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (48)
bogdan23a
bogdan23a  •  23 Februarie 2018, 20:49
Postat de crazytown pe 23 Februarie 2018, 11:15

Rusine / umilinta, este sa te scoata o echipa de amatori care au in componenta pescari, profesori si chelneri. Si nu cu un gol intamplator in minutul 90, ci cu 2 victorii. Knattspyrnufelag a avut o singura calificare in istoria de peste 110 ani de cand este infiinta: DOAR cu *** bucuresti. Si la voi jucau prunea, lupescu, haldan. Etc. Cred ca atunci a aparut si lozica: “hai sa aratam astora ce inseamna doar *** bucuresti” Si a vazut o europa intreaga :))). Rusine nu e sa-ti dea City, Chelsea, liverpool etc , cate 4-5. Rusine e sa te bata toti descultii din europa, 17 nentori, V Poltava, Helsinborg, NEC Nnejmehen etc, etc, etc. Rusine este sa nu luati titlul de 11 ani, rusine este ca nu aveti un rezultat mare in europa de la revolutie, etc, etc. Sa ai 12 calificari consecutive in grupele competitiilor europene, niciodata necalificandu-te direct, asta inseamna performanta. Sa joci SEMIFINALE de cupa europeana, sa ELIMINI ajax, Valencia, sa castigi impotriva lui Chelsea si Lazio. Astea sunt performante, bai penibilii fotbalui romanesc. *** de distrusi. Voi aveti curaj sa vb de performante. In urnatorii 50 ani o sa ne fiti inferiori si in campionat si in europa. Si sa traiesti toata viata in umbra rivalilor de o viata, asta este frustrant si umilitor. Iar mai umilitor dintre toate este sa va bateti pt salvarea de la retrogradare, ca in playoff sunteti constienti ca nu intrati. DOAR *** bucuresti ***

bai,poate ar ar tebui sa le fie Rusine la amnadoua...si umilinta!!!Ce zici?

fangigi
fangigi  •  23 Februarie 2018, 16:32
Postat de fangigi pe 23 Februarie 2018, 16:30

Din acele 12 calificari in grupe, in jumatate din ele ati terminat pe ultimul loc! Chiar daca printre oponente a fost chiar si o divizionara B, fc. Zurich, echipa pe care marea rusine din Mogosoaia nu a reusit sa o invinga! Pai Helsingborg e din Suedia, echipa calificata la Mondial, nu ca Sarmaluta sau Stanciu, Nec e din Olanda, care e la ani lumina de fotbalul romanesc, la fel si Ucraina Poltavei! Deci aveti niste argumente de tot rasul, gigeilor!

Pt funkytown gigistul!:)))

fangigi
fangigi  •  23 Februarie 2018, 16:30
Postat de crazytown pe 23 Februarie 2018, 11:15

Rusine / umilinta, este sa te scoata o echipa de amatori care au in componenta pescari, profesori si chelneri. Si nu cu un gol intamplator in minutul 90, ci cu 2 victorii. Knattspyrnufelag a avut o singura calificare in istoria de peste 110 ani de cand este infiinta: DOAR cu *** bucuresti. Si la voi jucau prunea, lupescu, haldan. Etc. Cred ca atunci a aparut si lozica: “hai sa aratam astora ce inseamna doar *** bucuresti” Si a vazut o europa intreaga :))). Rusine nu e sa-ti dea City, Chelsea, liverpool etc , cate 4-5. Rusine e sa te bata toti descultii din europa, 17 nentori, V Poltava, Helsinborg, NEC Nnejmehen etc, etc, etc. Rusine este sa nu luati titlul de 11 ani, rusine este ca nu aveti un rezultat mare in europa de la revolutie, etc, etc. Sa ai 12 calificari consecutive in grupele competitiilor europene, niciodata necalificandu-te direct, asta inseamna performanta. Sa joci SEMIFINALE de cupa europeana, sa ELIMINI ajax, Valencia, sa castigi impotriva lui Chelsea si Lazio. Astea sunt performante, bai penibilii fotbalui romanesc. *** de distrusi. Voi aveti curaj sa vb de performante. In urnatorii 50 ani o sa ne fiti inferiori si in campionat si in europa. Si sa traiesti toata viata in umbra rivalilor de o viata, asta este frustrant si umilitor. Iar mai umilitor dintre toate este sa va bateti pt salvarea de la retrogradare, ca in playoff sunteti constienti ca nu intrati. DOAR *** bucuresti ***

Din acele 12 calificari in grupe, in jumatate din ele ati terminat pe ultimul loc! Chiar daca printre oponente a fost chiar si o divizionara B, fc. Zurich, echipa pe care marea rusine din Mogosoaia nu a reusit sa o invinga! Pai Helsingborg e din Suedia, echipa calificata la Mondial, nu ca Sarmaluta sau Stanciu, Nec e din Olanda, care e la ani lumina de fotbalul romanesc, la fel si Ucraina Poltavei! Deci aveti niste argumente de tot rasul, gigeilor!

Vezi toate comentariile (48)
Comentează
Close